Fikirtepe yarışı

Gülistan ALAGÖZ
29.04.2016 - 21:40 | Son Güncelleme:

Fikirtepe’de 1120 konutluk ‘İstanbul 216’ projesini hayata geçiren Baysaş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, “Fikirtepe’de sorunlar çözüldü, rekabet güçlendi. Fikirtepe, dört yıl sonra Türkiye’nin en prestijli bölgesi olacak. Bölgede evlerin metrekare fiyatları 12 bin lirayı bulacak” dedi.

İSTANBUL Fikirtepe’de Baysaş İnşaat tarafından 80 milyon dolar yatırımla inşa edilen İstanbul 216 konut projesinin 2’nci etabı satışa çıktı. İlk etabın yaklaşık yüzde 70’ini satan Baysaş İnşaat, 2’nci etap için yüzde 25 oranında ön talep topladı. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, Fikirtepe’de inşaat şirketleri arasıda rekabetin arttığını dile getirdi. Bölgede dönüşümle ilgili sorunların geride kaldığını ve konut teslimlerinin yıl sonunda başlayacağını belirten Aydın, “57 yapı adasından 24’ünde tüm hak sahipleri ile anlaşma yapıldı ve inşaat başladı. Bölgede konut alıcısı için seçenek arttı. İnşaat şirketleri için de rekabet güçlendi” dedi.

FİYATLAR ARTACAK

Fikirtepe projelerinde 2. etapta konutların metrekare satış fiyatının 8 bin-9 bin 500 lira olduğunu belirten Aydın, Fikirtepe algısı değiştikçe fiyatların da artacağını söyledi. 2017 yılında dönüşüm süren adaların yüzde 70’inin tamamlanacağını belirten Aydın, özellikle 4 yıl içinde Büyükşehir Belediyesi’nin de yapacağı master planla birlikte bölgenin asıl değerinin anlaşılacağını dile getirdi. Metrekare satış fiyatlarının 12 bin liraya ulaşmasını beklediklerini söyleyen Aydın, “Fikirtepe, dört yıl sonra Türkiye’nin en prestijli bölgesi olacak. Bölgede metrekare fiyatları dolarla ölçülecek” dedi.

2. ETAP SATIŞTA

Şemsettin Aydın, Fikirtepe’de ilk yaşamı İstanbul 216 projelerinde başlatmayı hedeflediklerini ve bu kapsamda ilk blokta teslimlere ağustos ayında başlayacaklarını söyledi. Proje tamamlandığında yüzde 50 oranında prim yapacağını öngördüklerini ifade eden Aydın, “Projemizi ilk satışa çıkardığımızda metrekare birim fiyatı 6 bin 500 liradan başlıyordu. Şimdi ise proje genelinde metrekare fiyatları 8 bin lira oldu, daha da değerlenecek” dedi. 3 blokta toplam 579 konuttan meydana gelen 2’nci etap, 12 bin 123 metrekare arsa alanı üzerinde 90 bin metrekare inşaat alanına sahip. 2’nci etapta, alanları 56 ila 102 metrekare arasında değişen 1+1 ve 2+1 konutlardan oluşan bir adet home ofis bloğu ile alanları 52 ila 246 metrekare arasında değişen 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 konutlardan oluşan iki adet konut bloğu bulunuyor. 30 Mart tarihinde inşaatına başlanan 2’nci etabın 2018 yılının Haziran ayında sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. 2’nci etaptaki fiyat politikasıyla ilgili lansmana özel bir ay boyunca peşin ödemelerde yüzde 15 indirim yapacaklarını söyleyen Aydın, fiyatların ise 398 bin liradan başlayarak 2 milyon 275 bin liraya kadar çıktığını anlattı.

AYLIK KİRA 600 BİN TL

Şemsettin Aydın, Fikirtepe’de İstanbul 216 projesinin ilk etabında 350, ikinci etabında 370 hak sahibiyle anlaştıklarını, bu kapsamda hak sahiplerine aylık ödenen kira bedelinin ise 600 bin lirayı bulduğunu ifade etti.  Aydın, “Bizden danışmanlık hizmeti isteyen firmalar oluyor. Çünkü çok zor bir dönüşümü başardık. Yerinde dönüşüm olduğu için herkesle birebir anlaşmak çok zordu. Projede arsa sahipleriyle birinci etapta yüzde 55-45, ikinci etapta ise yüzde 52-48 oranında anlaşmamız var” dedi. 

Etiketler: fikirtepe , konut , kira
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı