GeriEkonomi Fiat ve Mazda birlikte üstsüz oto geliştirecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fiat ve Mazda birlikte üstsüz oto geliştirecek

Fiat ve Mazda birlikte üstsüz oto geliştirecek
refid:20615540 ilişkili resim dosyası

İtalyan Fiat ve Japon Mazda, Mazda’nın yeni nesil MX-5 modelini baz alarak Mazda ve Alfa Romeo için yeni roadster (cabrio) geliştirmek ve üretmek amacıyla bağlayıcı olmayan bir Mutabakat Anlaşması (MoU) imzaladı.

Fiat’tan yapılan açıklamaya göre, bu çalışma hem Fiat’ın hem de Mazda’nın iki farklı, kendine özgü stile sahip, ikonik ve markaya özel hafiflikte arkadan itişli roadster geliştirmesini gerektiriyor. Alfa Romeo ve Mazda varyantlarının  her birine, markalara özel olan motorlar ile güç sağlanacak.

Proje varsayımına göre, iki araç da Mazda’nın Hiroşima /Japonya fabrikasında üretilecek ve Alfa Romeo üretiminin de 2015’te bu fabrikada başlaması öngörülüyor. Nihai anlaşmanın 2012 yılının ikinci yarısında imzalanması  bekleniyor. Fiat ve Mazda, Avrupa’da yapılabilecek daha fazla işbirliği olanakları konusunda görüşmeyi de kabul etti.

Dört gözle bekliyoruz
Fiat Grubu CEO’su Sergio Marchionne, Fiat ve Mazda işbirliğine ilişkin, “Bu anlaşma Alfa Romeo’ya bağlılığımızı ve gerçek bir global marka haline getirme konusundaki kararlılığımızı gösteriyor. Mazda ile partner olarak, heyecan verici ve tarza sahip bir roadster üretmek için kompakt arkadan çekişli araç yapısı alanının dünya çapında kabul gören lider ile işbirliği yapacağız. Verimli ve devamlı olan bir ilişkiyi dört gözle bekliyoruz.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle