GeriEkonomi Fiat: Türkiye ihracat merkezimiz olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fiat: Türkiye ihracat merkezimiz olacak

FIAT International Genel Müdürü Mauro Pasquero, Türkiye'nin Fiat'ın ihracat merkezlerinden biri olacağını söyledi. Türkiye'nin bulunduğu konum itibariyle ihracat potansiyeline sahip olduğunu belirten Pasquero, Türkiye'de ihracat ile büyüyeceklerini belirtti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-İtalyan İş Konseyi Ortak Toplantısı'nda konuşan Pasquero, Türkiye'de yaptıkları yatırımdan memnun olduklarını söyledi.

Fiat'ın gelişme gösterebilecek ülkelere yatırım yaptığını belirten Pasquero, Türkiye'yi Arjantin, Brezilya, Rusya ve Polonya ile birlikte yatırım için potansiyel ülke olarak gördüklerini açıkladı.

KOÇ İLE İYİYİZ

Bazı ülkelerde kendilerinin direkt yatırım yaptığını, bazılarında ise ortaklıklarla faaliyetlerini sürdürdüklerini söyleyen Pasquero, Türkiye'deki ortakları Koç gurubu ile ilişkilerinin son derece iyi olduğunu söyledi. Türkiye'de gümrük birliği sonrasında rekabetin büyük boyutlara ulaştığını belirten Pasquero şöyle konuştu:

2000 KÁR YILI

‘‘Türk pazarında büyük rekabet yaşıyoruz. Ancak büyüyecek bir pazar olarak görüyoruz. Türkiyedeki yatırımdan hiç şüphe yok ki, çok memnunuz. Son birkaç yıldır zarar ediyoruz. Ama 2000 yılını kár etme yılı olarak görüyoruz. Ticari araç sektörü de gelişiyor.

Türkiye'de daha önce pazarda koruma vardı. Fakat şimdi, ithal markaların hücümuna uğramış durumunda. Türkiye'deki fabrikamızdan, diğer fabrikalarımızdan aldığımız verimi alıyoruz.’’

Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkilerin gerginleşmesine neden olan Apo krizi ile ilgili de konuşan Pasquero, insanların zihinlerinde ‘‘Apo’’ meselesini bitirmeleri gerektiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle