GeriEkonomi Fiat, ticari araçta Türkiye’yle, otomobilde Brezilya ile büyüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fiat, ticari araçta Türkiye’yle, otomobilde Brezilya ile büyüyor

Fiat, ticari araçta Türkiye’yle, otomobilde Brezilya ile büyüyor
refid:16645493 ilişkili resim dosyası

Amerikan Chrysler’in yönetimini ele geçirerek 2010 yılının en dikkat çeken otomotiv gruplarından biri olan Fiat, ticari araçta Türkiye’yle otomobil üretiminde de Brezilya ile büyüyor.

“İtalyasız daha başarılı oluruz” diyerek sendikaların tepkisini çekmesine rağmen yurtdışı yatırımlarını artıran Fiat’ın CEO’su Sergio Marchionne, 2014 yılındaki 3.8 milyon adetlik satış hedefine ulaşmak için bir taraftan Türkiye’de yeni ticari araç projeleriyle büyümeyi planlarken diğer taraftan ikinci en büyük pazarı olan Brezilya’ya yeni fabrika kuruyor.

1.3 milyar Euro yatırım

Hafif ticari araç üretiminde ve satışında lider olduğu Türkiye’de Doblo ve Minicargo’nun dışında Opel ve Saturn için de hafif ticari araç üretimine hazırlanan Fiat, 9 yıldır otomobil satışlarında lider olduğu Brezilya’da da ikinci fabrikayı kuruyor. Fiat, Brezilya’da sahip olduğu 800 bin adetlik kapasiteli fabrikasının ardından ikinci fabrikasını 1.3 milyar Euro yatırımla kuruyor. Şirket, 3 bin 500 kişiye istihdam sağlayacağı fabrikada yılda ortalama 200 bin araç üretmeyi hedefliyor. Fiat, Brezilya’daki yeni fabrikasıyla 1 milyon adetlik üretim kapasitesine sahip olacak.

4.4 milyar Euro yatıracak

Bu yatırım, Fiat’ın 2011 ve 2014 yılları arasında Brezilya’ya yapmayı planladığı 4.4 milyar Euro’luk yatırımın da bir bölümünü oluşturuyor. Yeni fabrika 4.4 milyon metrekarelik bir alanı kaplayan Suape’nin Sanayi Bölgesi’nin merkezinde yer alacak. Hem ulusal pazar hem de diğer Latin Amerika pazarları için Brezilya’da geliştirilen yeni otomobilleri üretecek.

Yılda 1 milyon hedefi

Brezilya’daki yeni fabrikanın temel atma töreninde konuşan Fiat CEO’su Sergio Marchionne, yeni fabrikanın Fiat’ın uluslararası alandaki varlığını kuvvetlendirmesinde çok önemli bir adımı temsil ettiğini söyledi. 2014 itibarıyla Brezilya’da yılda 1 milyonun üzerinde otomobil satmayı hedeflediklerini belirten Marchionne, “Brezilya, büyümemiz açısından stratejik önem taşımaktadır. Aynı zamanda yaklaşık 40 yıldır otomobil sektöründe faaliyet gösterdiğimiz bu ülkenin ekonomik, teknolojik ve endüstriyel gelişimine daha fazla katkıda bulunmak grubun hedefidir” dedi.

Lula: Brezilya 2016’da dünya beşincisi olur

BREZİLYA Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Fiat’ın Brezilya’da kuracağı yeni fabrikanın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Brezilya, 2016 yılı Ocak ayında Rio de Janerio’da yapılacak Olimpiyat Oyunları’ndan önce dünyanın en büyük beşinci ekonomisi olacak” dedi.

Tofaş, 3 yılda 300 milyon Euro yatıracak

İTALYAN Fiat geçtiğimiz ay Alman Opel’le yaptığı anlaşmayla Tofaş’ın Bursa fabrikasında Opel ve Vauxhall markaları için de 250 bin adet yeni hafif ticari model üretme kararı almıştı. Yeni Doblo platformunda üretilecek araç 2011 yılı sonunda NAFTA ülkeleri hariç tüm dünyaya ihraç edilecek. Fiat, Peugeot ve Citroen’den sonra 2 marka daha için Bursa’da hafif ticari araç üretecek Tofaş, 5 markaya aynı anda üretim yapmış olacak. Tofaş, bu üretim için yaklaşık 100 milyon Euro yatırım yapacak ve 2011 yılı sonunda 400 bin adetlik tam kapasiteyi dolduracak. Diğer taraftan Tofaş CEO’su Ali Pandır sadece ticari araç üreticisi olmak istemediklerini belirterek, “Planlarımız arasında ya yepyeni bir otomobil üretmek, ya da mevcut Albea’nın içini biraz boşaltıp ucuz otomobil olarak Afrika’ya satmak var. Bunun için mevcut kapasite yetmez. Ya yeni bir fabrika kuracağız ya da 200 milyon Euro’luk ek yatırımla kapasitemizi 550 bin adede çıkartabiliriz” demişti.

2. el Fiat otomobiller için tıklayın

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle