Fiat otoya 300 Türkçe isim önerisi

A.A.
02.02.2006 - 13:29 | Son Güncelleme:

Fiat'ın yeni otomobilinin isminin Türkçe olacağının açıklanmasının ardından 300 öneri alındı. Bu öneriler arasında, şehir, kuş ve Türk kahramanlarının isimleri ön plana çıkıyor. İsim konusunda karar 4 hafta içinde netleşecek.

Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Alfredo Altavilla, Türkiye'nin Fiat'a çok olumlu katkılarda bulunduğunu bildirdi.
Altavilla, otomotiv gazetecilerinin oluşturduğu “Auto Best” jürisi tarafından “Gelişmekte Olan Ülkelerde Yılın Yöneticisi” seçildi.

Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Ukrayna, Polonya ve Kıbrıs Rum Kesimi'nden gazetecilerin oluşturduğu jüri, Altavilla'yı, Fiat Auto'nun iş geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı olarak, şirketin yeniden yapılanmasında ve yeni ortaklıklara imza atmasında görev üstlenmiş olması ve Tofaş CEO'su olarak da Tofaş'a yeni ve büyük bir ivme kazandırmaya başlaması nedeniyle ödüle layık gördü.

FIAT'IN TÜRKİYE YATIRIMLARI

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlenen ödül töreninde gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Altavilla, bir gazetecinin, kendisinin Fiat'ın Türkiye'de 1 milyar dolarlık yatırım yapacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatması üzerine, bu yatırımın 3 yıla yayılacağını, 2006 yılında bunun 350 milyon dolarlık kısmının gerçekleşeceğini söyledi.  Altavilla, MiniCargo ve D200 dışında Fiat'ın yeni yatırımının sorulması üzerine de “Ek yatırımın bir kısmı, henüz size açıklamadığım yeni yatırım için kullanılacak. Biraz sabırlı olun” dedi. Altavilla, fabrikaları için de güncelleme amacıyla bir takım yatırımlar yapacaklarını söyledi.

D200'E TÜRKÇE İSİM TEKLİFLERİ

Fiat'ın Türkiye'de üreteceği D200 için Türkçe isim düşünülmesi konusuna ilişkin soruları da yanıtlayan Altavilla, D200'ün isminin Türkçe olacağının açıklanmasından bu yana halktan sayısız e-mail, telefon ve faks yoluyla öneri aldıklarını anlattı.

Altavilla, “Çünkü Türk halkı hakikaten D200'ün, Türkçe isim taşıyacak olmasından dolayı gurur duydu ve bunu görmek benim açımdan çok mutluluk verici bir gelişme” dedi.

Altavilla, 4 hafta içinde D200'ün isminin netleşeceğini kaydetti. Şu anda ajansların çok yoğun bir şekilde çalıştığını, kendisinin de eline ulaşan bu teklifleri ajanslara ilettiğini dile getiren Altavilla, bir gazetecinin düşünülen ismin kuş adı olup olmayacağı yönündeki sorusu üzerine şunları söyledi:  “Onu şimdiden söylemem mümkün değil, çünkü çok farklı öneriler var. Kimi öneriler arasından Türkiye'den bazı şehirler ve yöre isimleri var. Aynı zamanda eski Türk kahramanlarının isimleri de öneriliyor. Öneriler arasıdan kuş isimleri de var. Şu ana kadar 300 öneri aldık. Ayrıca milyar dolarlık şirketleri yönetenler, vakit ayırıp beni arıyorlar (sizinle yüz yüze tanışmıyoruz ama D200 için bir isim aradığınızı duydum, benim aklıma çok ilginç bir fikir var) diye bana ulaşıyorlar. Bunlar başka sektörlerde faaliyet gösteren insanlar, ama hepsi bu projeye çok yakından ilgi gösterdiler.”

TOFAŞ'IN FIAT İÇİNDE YERİ

Alfredo Altavilla, Tofaş'ın Fiat grubu içinde tasarım açısından yerinin sorulması üzerine, operasyonlar açısından Tofaş'ın Fiat'ın en önemli üç operasyonundan biri olarak nitelendirildiğini söyledi.

Altavilla, Fiat'ın Türkiye'de çok önemli mevcudiyeti bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Fiat'ın faaliyet gösterdiği bütün sektörlerde, Türkiye pazarında da yer aldığını görüyoruz. Binek veya ticari otomobil, traktörleriyle birçok alanda faaliyet gösteriyor. Bu anlamda Türkiye Fiat'a çok olumlu katkılarda bulunuyor. Türkiye'nin karşılaştırılabileceği tek bir pazar varsa o da Brezilya'dır. Brezilya da gerçekten çok iyi performans gösteriyor.”
Altavilla, Çin'de Doblo üretimi konusunda da, altyapı çalışmalarının devam ettiğini, 2006 yılı sonunda Doblo'nun Çin'de üretilmesinin planlandığını bildirdi. Altavilla, Renault'un Romanya'daki Dacia tesislerinde Logan üretimine karşı, Fiat'ın da Türkiye'de Albea üretmesi konusunda yöneltilen bir soru üzerine, “Bu konuda bu proje henüz onaylanmadı” dedi.

Altavilla, kararın Mart ayı sonundan önce netleşeceğini söyledi. Altavilla, önümüzdeki hafta ilginç bir açıklama yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı