GeriEkonomi Fiat-Opel birleşmesi büyük tasarruf sağlayacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fiat-Opel birleşmesi büyük tasarruf sağlayacak

Fiat-Opel birleşmesi büyük tasarruf sağlayacak
refid:11583249 ilişkili resim dosyası

İtalyan otomotiv şirketi Fiat'ın üst yöneticisi Sergio Marchionne, Fiat'ın Opel ile birleşmesinin maliyetlerde çok büyük tasarruf sağlayacağını söyledi.

Marchionne, Almanya'da yayımlanan Bild gazetesine verdiği demeçte,  Avrupa'da küçük araç üreten Fiat ve Opel'in birbirine uyumunun iyi olmayacağı  yönündeki iddiaları reddederek, “Bu modeller birlikte çok iyi uyum sağlayacak ve  birbirini tamamlayacak. Ancak daha da önemlisi ortak platformda araç üretebiliriz  ve böylece maliyetlerde büyük tasarruf yapabiliriz” dedi.

Fiat'ın Punto ve Opel'in Corsa markalarının parçalarının ortak olduğuna, iki şirketin zaten birlikte çalıştığına işaret eden Marchionne, “Opel ve Fiat  aynı platformda bir milyon araç üretti” diye konuştu.

Fiat'ın Almanya'daki dört fabrikadan herhangi birini kapatmak istemediğini, ancak çalışma gücünün azaltılması gerektiğini ifade eden  Marchionne, “Fabrikalar daha verimli olmalı. Opel, mevcut büyüklüğüyle hiçbir  zaman para kazanamaz ve para kazanamazsa, hayatta kalamazsınız. Sendikaların  kaygılarını anlıyorum, ancak gerçek bu” dedi.

Fiat'ın, Opel ile ilgili planı sendika yetkilileri arasında istihdamın  azaltılacağı kaygılarına yol açtı.

Dün Marchionne ile Berlin'de bir araya gelen Almanya Ekonomi Bakanı  Karl-Theodor zu Guttenberg, Fiat'ın Almanya'daki Opel'in üç montaj fabrikasını  kapatmayacağını, ancak Kaiserslautern kentindeki motor fabrikasının geleceğini  garanti etmediğini söylemişti.

Fiat'ın Opel'i borçsuz satın almak istediğini belirten Guttenberg, Opel'i  yenileme masraflarının 5 ila 7 milyar avro arasında olacağını, bunun farklı  hükümetlerin kredileriyle karşılanmasının düşünüldüğünü kaydetmişti.

Opel'in için gerekli devlet desteğinin uzun süreli olmaması gerektiğini  ifade eden Marchionne, verilecek kredileri üç yıl içinde ödemeyi istediklerini  bildirdi.

Alman Opel, İngiliz Vauxhall ve İsveçli Saab markalarını bünyesinde  bulunduran General Motors (GM) Avrupa, 54 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor.  Almanya'da 25 bin kişiyi istihdam eden Opel'in İspanya, Belçika ve İngiltere'de  de fabrikaları bulunuyor.

Bu arada Avusturya ve Kanada menşeli otomobil parça tedarikçisi Magna  International, Opel'de azınlık hissesi almak için GM ile Alman hükümeti  yetkilileriyle görüştüğünü açıkladı. Şirket, görüşmelerin herhangi bir devralmayla sonuçlanacağına dair  garanti olmadığını ifade etti.

Fiat, ABD'li otomotiv üreticisi Chrysler ile Opel'i satın alarak küresel  otomotiv şirketi olmayı hedefliyor.

İkinci el Fiat fırsatları

İkinci el Opel fırsatları

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle