GeriEkonomi Fiat görüşmelere katılmayacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fiat görüşmelere katılmayacak

Fiat görüşmelere katılmayacak
refid:11753058 ilişkili resim dosyası

İtalyan otomotiv şirketi Fiat, ABD'li otomotiv şirketi General Motors'un (GM) Avrupa birimine bağlı Alman Opel'e acil maddi destekle ilgili Alman hükümetiyle yapılacak görüşmelere katılmayacağını bildirdi.

Fiat'tan yapılan açıklamada, Alman hükümetinin Opel'e ek fon sağlaması talebinin “mantıksız” olduğu, Berlin'deki görüşmelere katılmama kararına rağmen, şirketin Opel'e olan ilgisinin sürdüğü kaydedildi.

Fiat üst yöneticisi Sergio Marchionne, açıklamada, Fiat'tan, Opel'e fon vermesini beklemenin mantıklı olmadığını, çünkü Fiat'ın henüz Opel'in finansal kayıtlarına tam olarak girme hakkı bulunmadığını ve Opel'in kesin finansal durumu hakkında karar veremeyeceklerini, birleşme teklifi için uygun bir planın her iki taraf için adil olacağını belirtti.

Bugünkü toplantının özellikle Opel için acil fon bulunması konusuna odaklanacağı için Fiat'ın bu toplantıya katılmayacağını ifade eden Marchionne, “Durumun aciliyeti Fiat'ı ölçüsüz riskler almaya itemez. Biz zaten borçsuz devralma temelinde birleşmek için bizim otomotiv faaliyetleri varlıklarımızın katkısını önerdik” dedi.

Marchionne, Fiat'ın varlıklarının, “yeniden yapılanma ve birleşme sürecinde birleşmiş teşebbüsün performansını istikrara kavuşturacak” nakidi sağlayacağını da bildirdi.

Fiat üst yöneticisi Marchionne, Chrysler'ın yüzde 20 hissesinin yanı sıra GM'nin Avrupa birimine bağlı Opel ve Vauxhall'ı alarak, yılda 6 milyon adet araç üretecek küresel bir otomotiv devi yaratmayı amaçlıyor. Marchionne'ye göre, yılda 6 milyon adet araç sayısı, bir otomotiv şirketinin ayakta kalması için gerekli eşiği gösteriyor.

Alman Opel'in geleceğiyle ilgili dün gece Berlin'de yapılan görüşmeler, GM'nin Opel'in kısa vadede 300 milyon avro ek nakde ihtiyacı olduğunu açıklaması üzerine sonuçsuz kalmış, Alman yetkililer, başarısızlıktan ABD Hazinesi ve GM'yi sorumlu tutmuştu.

Fiat'ın yanı sıra Kanadalı otomotiv parçası üreticisi Magna International Opel ile ilgileniyor.

İkinci el otomobil fırsatları hurriyetoto.com'da

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle