GeriEkonomi Fiat, Chrysler’de ’büyük patron’ oluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fiat, Chrysler’de ’büyük patron’ oluyor

Fiat, Chrysler’de ’büyük patron’ oluyor
refid:10819320 ilişkili resim dosyası

İtalyan otomotiv üreticisi Fiat Grubu, ABD hükümetinden aldığı 4 milyar dolarlık kredi desteğiyle iflasın eşiğinden dönen Chrysler’in en büyük hissedarı olmaya hazırlanıyor. Fiat ile Chrysler arasında stratejik ortaklık anlaşması imzalandığı açıklandı.

İki grup arasındaki bağlayıcı olmayan ön mutabakat anlaşması, Fiat’ın başlangıçta Chrysler’e yüzde 35 ortak olmasını öngörürken, İtalyan üreticiye daha sonraki süreçte hisse oranını yüzde 55’e kadar yükseltme olanağı da tanıyor. Ön mutabakat anlaşmasına en geç nisan ayına kadar resmiyet kazandırılması hedefleniyor.

Anlaşmaya göre, Fiat ABD’li Chrysler’in ortağı olmak için nakit yatırım yapmayacak, ancak iki firma birbirlerinin üretim tesislerinden yararlanacak. Chrysler’e göre mali açıdan daha iyi durumda olan Fiat, ABD’li üreticinin yeniden yapılanma sürecine katkı sağlayacak. İtalyan üretici, Chrysler’in ABD’deki fabrikasında Fiat modellerinin üretilmesi için yapılacak ek yatırımın maliyetini üstlenecek. Fiat ayrıca Chrysler’in ekonomik ve düşük emisyonlu araçlar geliştirebilmesi için destek sağlayacak. Fiat, şanzıman ve motor teknolojisini Chrysler ile paylaşacak.

Dönüm noktası

Ayrıca Fiat, güçlü olduğu pazarlardaki dağıtım ağından ABD’li potansiyel ortağını da yararlanmasına imkan verecek. Fiat ve Chrysler bu stratejik ortaklık anlaşmasıyla otomotiv sektöründeki krizden minimum düzeyde etkilenmeyi amaçlıyor. Bu anlaşmayla Fiat Grubu bünyesindeki marka ve modellere ABD pazarının kapıları açılırken, Chrysler de daha ekonomik ve çevreci araçlar geliştirip yeniden yapılanma fırsatına kavuşacak. Fiat CEO’su Sergio Marchionne, anlaşmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bu inisiyatif, otomotiv sektörünün hızla değişen manzarasında önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor" dedi.

Güçlü küresel oyuncu

Chrysler LLC CEO’su ve Başkanı Bob Nardelli ise, iki grup arasındaki ortaklığın önemine işaret ederek, "Bu ortaklık Chrysler’e portföyünde olmayan yeni ürünler gibi birçok stratejik avantaj getirecek" dedi. Nardelli, "Bu ortaklık sayesinde vergi mükellefleri de bize yaptıkları yatırımın karşılığını alacak. Uzun vadede yeni ürün ve teknolojiler geliştirip, tüketici güvenini yeniden inşa edip, Amerikalıların işlerini korumasını sağlayacağız" diye konuştu.

’50 üreticiden 6’sı ayakta kalır’ demişti

FIAT CEO’su Sergio Marchionne, geçtiğimiz ay La Repubblica gazetesine yaptığı açıklamada, 2009’un hayatında gördüğü en zorlu yıl olmasını beklediğini söylemişti. Marchionne, stoklardaki yüzde 30’luk bir artışın borçları iki katana çıkaracağına işaret ederek, "Uzun vadede 50 otomotiv üreticisinden sadece 6 tanesinin ayakta kalabileceğini tahmin ediyorum" şeklinde yorum yapmıştı.

Marchionne: Parti bitti blöfümüz ortaya çıktı

FIAT CEO’su Sergio Marchionne, geçtiğimiz ay Automotive News Europe’a verdiği bir röportajda, İtalyan üreticinin neden bir ortağa ihtiyacı olduğunu şu sözlerle açıklamıştı: "Fiat tek başına ayakta kalamayacak kadar küçük bir üreticidir. İnsanları masanın etrafına toplayıp ’Bakın, parti bitti. Blöfümüzü gördüler ve artık bu böyle devam edemez. Bu durumu düzeltelim’ demeliyiz."

Daimler Chrysler’den ayrılmanın yolunu arıyor

CHRYSLER’in yüzde 19.9 hissesini elinde bulunduran Alman Daimler ise bu ortalıktan kurtulmak istiyor. Mercedes-Benz markasının sahibi olan Daimler, zarar eden Chrysler’deki yüzde 19.9 hissesini geri vermek istediğini belirterek, ABD’li üreticinin yüzde 81.8 ile ana hissedarı olan yatırım şirketi Cerberus’u ortaklığın son bulması için milyarlarca dolar talep ettiği gerekçesiyle eleştirmişti. Daimler, Chrysler’deki yüzde 80.1 hissesini geçtiğimiz yıl Cerberus’a 7.2 milyar dolara satmıştı.

Anlaşmayla Chrysler’deki ortak durumu nasıl olacak

Cerberus Capital Management LP: Yüzde 45.1

Fiat:
Yüzde 35 (Yüzde 55’e çıkabilir)

Daimler: Yüzde 19.9

Rakamlarla Fiat Grubu

Markaları: Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Ferrari ve Maserati.

2008 yılı araç satışı:
2.5 milyon adet

Dünyada çalışan sayısı: 223 bin

Rakamlarla Chrysler LCC

Markaları: Chrysler, Dodge, Plymouth ve Jeep.

2008 yılı araç satışı:
2 milyon adet

Dünyada çalışan sayısı: 66 bin
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle