GeriEkonomi Fiat CEO’su ABD’de ’Chrysler turu’na çıktı, ’para kaçmayacak’ sözü verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fiat CEO’su ABD’de ’Chrysler turu’na çıktı, ’para kaçmayacak’ sözü verdi

Fiat CEO’su ABD’de ’Chrysler turu’na çıktı, ’para kaçmayacak’ sözü verdi
refid:11154863 ilişkili resim dosyası

Fiat CEO’su Sergio Marchionne, Chrysler ortaklığı konusunda ABD Başkanı Barack Obama tarafından kurulan otomotiv sektöründen sorumlu olan ’özel görev gücünü’ ikna etmek için Hazine Bakanlığı’nda düzenlenen bir toplantıya katıldı.

Marchionne, ABD’li otomotiv devlerine yapılan 13.4 milyar dolarlık yardım sonrasında sektörün yeniden yapılanmasını denetleyecek olan görev gücüyle yaptığı görüşmede, Fiat olarak Chrysler’e yüzde 35 ile ortak olmak istediklerini söyledi. Marchionne, "Fiat’ın ortaklığı Amerikalı vergi mükelleflerinin parasıyla desteklenen Chrysler’e değer katacaktır" dedi.

7 kişi sorguya çekti

Hazine Bakanı Timothy Geithner’e bağlı çalışan görev gücüyle bir araya gelen Marchionne ve ekibi, 2 saat süren toplantıda soruları yanıtlarken, bir de sunum yaptı. Hazine Bakanlığı’nın üst düzey danışmanları Steven Rattner ve Ron Bloom’dan oluşan 7 kişilik grup birçok soru sordu. Masanın karşısında ise Fiat ekibinde ise 6 kişi bulunuyordu. Marchionne, toplantıda yapıtğı konuşmada, Chrysler ile ortak olmaları durumunda şirkete teknoloji ve ürün konosunda büyük katkı sağlayacakları, "Böylece Chrysler, başarı için adil bir fırsat yakalamış olacak" dedi. Özel toplantı sonrası basına konuşan Marchionne, hükümet yettililerinin Amerikalı vergi mükelleflerinin paralarını ülke dışına çıkarılmaması konusunda oldukça hassas davrandıklarını belirterek, "Yaptığımız sunumda bu konuda oldukça eleştiriyel davrandılar. Biz de ABD’li vatandaşların parasının ülke dışına çıkarılmayacağı konusunda güven tazeledik" diye konuştu.

Her doları geri ödeyeceğiz

Chrysler ile ortalıklarının nasıl bir yapıda olacağı konusunda bilgi verdiklerini söyleyen Marchionne, "ABD hükümeti yetkililerinin endişelerini anlıyoruz. Bu nedenle sorunu çözmek için son derece kararlıyız" dedi. Chrysler’de büyük hissedarın bir yabancı şirket olması konusunda ABD Kongresi üyelerinin de bazı eleştirileri olduğunu hatırlatan Marchionne, "Chrysler’e ait olan hiçbir şey ABD’nin dışına çıkarılmayacak. Temel hedefimiz vergi mükelleflerinden alınan her doların geri ödenmesi olacaktır" diye konuştu.

ABD’nin kredi vermesi anlaşma için önemli

ŞİMDİYE kadar hükümetten 4 milyar dolar kredi desteği sağlayan Chrysler, bu ay sonuna kadar acil olarak 5 milyar dolar daha talep ediyor. Fiat ile Chrysler arasında imzalanan stratejik ortaklık anlaşmasının hayata geçmesi için ABD hükümetinin kredi desteği sağlamaya devam etmesi büyük önem taşıyor. İki grup arasındaki bağlayıcı olmayan ön mutabakat anlaşması, Fiat’ın başlangıçta Chrysler’e yüzde 35 ortak olmasını öngörürken, İtalyan üreticiye daha sonraki süreçte hisse oranını yüzde 55’e kadar yükseltme olanağı da tanıyor. Ön mutabakat anlaşmasına en geç nisan ayına kadar resmiyet kazandırılması hedefleniyor.

Fiat Grubu

Markaları: Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Ferrari ve Maserati.

2008 yılı araç satışı: 2.5 milyon adet

Dünyada çalışan sayısı: 223 bin

Chrysler LCC


Markaları: Chrysler, Dodge, Plymouth ve Jeep.

2008 yılı araç satışı: 2 milyon adet

Dünyada çalışan sayısı: 66 bin
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle