GeriEkonomi Ferrari ilk gününe hızlı girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ferrari ilk gününe hızlı girdi

Ferrari ilk gününe hızlı girdi

Dünyanın en lüks otomobil markalarından olan ve 'zenginlerin otomobili' olarak bilinen Ferrari, New York Menkul Kıymetler Borsası'nda (NYSE) halka arzını gerçekleştirdiği ilk güne hızlı girdi ancak kapanışa doğru vites küçülttü.

Enzo Ferrari tarafından 1929 yılında İtalya'nın Maranello kasabasında kurulan Ferrari, halka arzla yeni bir döneme girdi.

NYSE'de "RACE" sembolüyle hisse başına 52 dolardan satışa sunulan hisseler, gün içinde 61 dolara kadar yükseldikten sonra, ilk kapanışını yüzde 5,8 kazançla 55 dolardan yaptı. 

Hisselerinin yüzde 90'ı geçen yıl birleşen Fiat-Chrysler Grubu'na ait olan Ferrari'nin halka arzından yaklaşık 890-980 milyon dolar arasında gelir sağlanacağı öngörülüyor. Şirketin yüzde 10'u ise halen Ferrari ailesinin kontrolünde bulunuyor. 

Halka arz projesinin Fiat Chrysler'ın geleceği için olumlu bir gelişme olduğunu düşünen pazar analistleri, buradan sağlanacak finansmanın şirketin sektördeki payını artıracağını öngörüyor. 

Halka arzın Ferrari'ın piyasa değerini yaklaşık 10 milyar dolara çıkarması bekleniyor. 

Şirket,  halka arz için borsanın dışında özel bir hazırlık yaptı.Borsa binasına dev bir Ferrari bayrağı asılırken, borsa binasının dışın özel yapım ve koleksiyonerlerin ilgisi çekecek eski model Ferrari araçları getirildi.

Ferrari New York Borsası'nda 'RACE' koduyla işlem görüyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle