GeriEkonomi Fener ’Taraftar Kart’a güvendi 11 bin 500 koltuk boş kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fener ’Taraftar Kart’a güvendi 11 bin 500 koltuk boş kaldı

Fener ’Taraftar Kart’a güvendi 11 bin 500 koltuk boş kaldı

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Beşiktaş derbisi öncesinde sadece Taraftar Kart sahiplerine bilet satacağını açıklaması, 52 bin 500 kişilik Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nda, 11 bin 500 koltuğu boş bıraktı. Kulüp satışlar az olunca maçtan birkaç gün önce Taraftar Kart sahibi olmayanlara da bilet satacağını açıkladı, ancak bu da tribünleri doldurmaya yetmedi.

HAFTA sonu oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş maçı üst düzeydeki temposu ve kritik hakem kararları dışında başka bir tartışmayı da gündeme getirdi. Sarı lacivertli takımın yıllar süren inşaat sonucu 52 bin 500 kişilik kapasiteye ulaştırdığı stat, tüm tribünlerinin taraftarlara açıldığı ilk maçta dolmadı. Üstelik 50 bini geçmesi beklenen seyirci sayısının, böylesine önemli bir derbi maçında bile 41 bin 95’te kalması akıllara bazı soruları getirdi. Acaba Fenerbahçe’nin Şükrü Saracoğlu Stadı’nda bir işletme sorunu mu vardı?

KARABORSAYI ÖNLEDİK: Bugün derbinin ardından hemen herkes, maç öncesinde sadece kulüp üyesi olan ve taraftar kartı bulunanlara bilet satılacağını açıklayan F.Bahçe yönetiminin izlediği politika nedeniyle tribünlere beklenen sayıda taraftarın gelmediğini konuşuyor. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz sarı lacivertli kulübün Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu ise, aynı uygulamaya devam edeceklerini belirtiyor. Bilet satış sisteminde önümüzdeki dönemde de değişiklik düşünmediklerini ve Saraçoğlu Stadı’nda işletme sorunu bulunmadığını bildiren Ekşioğlu, "Karaborsayı /images/100/0x0/55eade28f018fbb8f89bcdd9önlemek için başlattığımız bu sistem yararlı olmuştur" diye konuştu.

AVRUPA’DAN PAHALI: Saracoğlu’nun boş kalan tribünlerinin düşündürdüğü bir diğer olasılık ise, bilet fiyatlarının yüksekliğinin seyirci sayısında düşüşe neden olduğu. Örneğin Fenerbahçe- Beşiktaş maçının kale arkası tribünün bilet fiyatı 44 YTL’den başlıyor, Fenerium tribününde de 275 YTL’ye ulaşıyordu. Bu fiyatların gerçekten de birçok Avrupa ülkesindeki lig maçlarından bile daha pahalı olduğu ortada. Örneğin dünyanın en pahalı takımına sahip olan Real Madrid’i Bernabeu Stadı’ndaki bir lig maçında, kale arkasından 20 Euro’dan (32 YTL) başlayan fiyatlarla izlemek mümkün. Hatta bilet fiyatları, dünyanın en çok ilgi çeken liglerinden İtalya’da daha da düşük. Juventus’un lig maçını 10 Euro (16 YTL), Milan’ın karşılaşmasını ise 11.85 Euro’ya (19 YTL) izleyebiliyorsunuz.

SEYİRCİ AZ: Bu arada seyirci sayısının azlığı konusunda yapılan araştırmalar, Türkiye Ligi seyirci ortalamasının Avrupa’nın önde gelen liglerine göre çok düşük seviyelerde olduğunu da ortaya koyuyor. Örneğin Alman Ligi’nde oynanan her maçın 2004/05 sezonu rakamlarına göre ortalama 37.770, İngiltere Premier Ligi’nde ise 33.889 seyirci çektiği hatırlanırsa, Türkiye’de 30.700 ile en yüksek seyirci ortalamasına sahip olan Fenerbahçe’nin bile bu liglerin ortalamalarının altında kaldığı sonucu karşımıza çıkıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle