GeriEkonomi Fener-Kartal kapışacak, Süper Kupa’dan 3 milyon lira çıkacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fener-Kartal kapışacak, Süper Kupa’dan 3 milyon lira çıkacak

Fener-Kartal kapışacak, Süper Kupa’dan 3 milyon lira çıkacak
refid:12196282 ilişkili resim dosyası

Bu akşam İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda Fenerbahçe’yle Beşiktaş arasında oynanacak Süper Kupa finalı, yayın geliri, tribün hasılatı, sponsorların yaptığı ödemelerde 3 milyon liralık bir değere ulaşıyor. Geçen yıl Almanya’da oynanan finalin bu yıl İstanbul’a alınması, rakamın yükselmesini sağladı.

SON yıllarda Almanya’da oynanan Süper Kupa finalinin bugün İstanbul’da gerçekleşecek olması maçın ekonomik değerini de artırdı. Yayın hakları, sponsor firmalar ve bilet satışlarından elde edilen gelirle maçın değerinin yaklaşık 3 milyon TL’ye çıkması bekleniyor. Maçı kazanan takımın yanı sıra kaybeden ekibin de kasasına para koyabileceği maçta Türkiye Futbol Federasyonu sadece yayın hakkı gelirinden yüzde 10’luk bir pay alacak. Süper Kupa finalinde sponsorluk gelirlerinin 200 bin TL, yayın hakkı gelirlerinin 1.1 milyon TL ve maç hasılatının 1.7 milyon TL olması bekleniyor.

TV’den 750 bin dolar

Finale Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin kalması nedeniyle 600 bin TL’den 750 bin dolara (1.1 milyon TL) yükselen yayın hakkını bu yıl Fox TV satın aldı. Süper Kupa finalinin ayrıca 3 sponsoru bulunuyor. Her bir sponsorun 50 bin dolar ödediği Süper Kupa finalinde sponsor firma gelirleri de 150 bin doları (200 bin TL) buluyor. Son dönemlerin en önemli Süper Kupa finallerinden biri olarak gösterilen Beşiktaş-Fenerbahçe karşılaşmasında TTNet, Clear ve Teknosa gibi önemli şirketler sponsorluk anlaşması imzaladı.

1.7 milyon TL hasılat

50 bin kişinin Atatürk Olimpiyat Stadı’nda izlemesi beklenen Fenerbahçe-Beşiktaş Süper Kupa finalinin bilet hasılatı da geçtiğimiz yıllara göre arttı. Almanya’da 30 bin kişilik stadyumlarda oynanan maç için bu kez 50 bine yakın bilet satışa çıktı. Fiyatların 20 ile 40 TL arasında değiştiği maçta yaklaşık 1 milyon 750 bin TL’lik bilet hasılatı bekleniyor.

Sponsorlara 2’şer loca

Koltuk sayısının fazla olması nedeniyle tribün hasılatının da artması takımların maça olan ilgisini de olumlu yönde etkiliyor. Yaklaşık 34 adet locanın bulunduğu stadyumda her sponsora 2’şer loca veriliyor. Sponsorlar ayrıca maç kitapçığında, reklam panolarında ve stadyumdaki Led ekranlarda tanıtım fırsatı bulabiliyor.

2 bin kişi VIP’ten ve locadan maçı izleyecek

SÜPER Kupa finalinden önce Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda da çeşitli etkinlikler düzenlenecek. 2 bin kişinin ağırlanacağı VIP ve locaların bulunduğu bölümde yemek hizmetini de Borsa Restoranları verecek. Bir çok özel mönünün bulunduğu gecede yemek salonları da 4 bölüme ayrıldı. VIP, loca, basın mensupları ve diğer konukların ağırlanacağı bölümde açık büfe yemek olacak. Türk yemeklerinin bulunduğu mönüde, konuklara Türk şarapları da ikram edilecek.

Fener ve Beşiktaş taraftarı 150’şer otobüsle taşınacak

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi, Süper Kupa finalini izleyecek taraftarlar için özel önlemler aldı. Maça taraftarları taşımak için kolları sıvayan görevliler bugün 300 belediye otobüsünü stadyuma yönlendirecek. 150 otobüs Fenerbahçe taraftarını diğer 150 otobüs de Beşiktaşlıları Atatürk Olimpiyat Stadyumu’na taşıyacak.

Kupayı kaldıran 3 milyon TL’den yüzde 60 alacak

SÜPER Kupa havuzunda toplanan paranın bu yıl 3 milyon TL’yi bulacak olması, takımların kasasına girecek parayı artırıyor. Beşiktaş ve Fenerbahçe sezonun ilk parasını kazanmak için önemli bir mücadeleye çıkıyor. Havuzda toplanan bu paranın büyük bölümü iki kulübün kasasına girecek. Sadece yayın hakkı gelirinden yüzde 10’luk bir pay olacak olan Türkiye Futbol Federasyonu geri kalan parayı kulüplere dağıtacak. Kazanan kulübün kasasına 3 milyon TL’nin yüzde 60’ı girecek. Kaybeden takım ise bu paranın yüzde 40’ını alacak.

Bugün statta ne kadar yiyecek tüketilecek

100 kilo pirinç
150 kilo piliç eti
325 kilo kuzu eti
300 kilo patlıcan
250 kilo baklava
250 kilo profiterol
200 kilo meyve
425 kilo yeşillik
80 kilo zeytinyağı
70 kilo limon

Yorumları Göster
Yorumları Gizle