GeriEkonomi Fed'i bekleyen piyasalar satış ağırlıklı seyrediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fed'i bekleyen piyasalar satış ağırlıklı seyrediyor

Fed'i bekleyen piyasalar satış ağırlıklı seyrediyor
refid:21332066 ilişkili resim dosyası

Fed Başkanı Ben Bernanke'nin cuma günü yapacağı konuşmaya odaklanan piyasalarda ağırlıklı olarak satıcılı seyir izleniyor.

 Bernanke'nin cuma günkü konuşmasında dünyanın bir numaralı ekonomisini desteklemek için daha fazla adım atmayacağına dair bir ipucu vermesi bekleniyor.

Seul'deki Tong Yang Securities'de analist olan Cho Byung-Hyun, Fed Başkanı'nın Cuma günkü konuşmasına dair beklentilerin farklı olduğunu belirterek, “Piyasalarda Fed'in yeni tur bir parasal teşvike gideceğine dair umutlar var, diğer yandan ise bu tür bir adımın atılıp atılmayacağına dair ise belirsizlik var” ifadesini kullandı.

Güne yatay seyirle başlayan Avrupa borsalarında şu anda yüzde 1'in altında satışlar görülüyor. Wall Street'teki açılış öncesinde vadeli endeks kontratları da göreceli olarak düşüyor. Dow Jones vadeli endeks kontratı 13.079,00 puan olurken S&P 500 vadeli endeks kontratı ise yüzde 0,1 kadar düşerek 1.406,70 puan oldu.

Asya cephesinde bugün borsalar karışık seyir izledi. Japonya'da gösterge Nikkei endeksi ile Güney Kore'de Kospi endeksi yükseldi. Güney Kore borsasının yükselişinde Apple'a karşı patent davasını kaybeden teknoloji devi Samsung'un hisselerinin yüzde 2,9 artması etkili oldu. Şirketin hisseleri, davanın sonuçlanmasının ardından Pazartesi günü yüzde 7,5'luk düşüş kaydetmişti. Hong Kong'ta Hang Seng endeksi ve Avustralya'da S&P/ASX 200 endeksi sınırlı düşüş kaydetti. Singapur ve Tayvan borsaları yükselirken Endonezya ve Tayland borsaları da değer kaybetti. Çin'de ise Şangay bileşik endeksi yüzde 1 düşerek 2.053,24 puanla üç yıldan fazla sürenin en düşük kapanışını gerçekleştirdi.

ABD'de açıklanan ekonomik veriler ise ülkedeki toparlanmanın hızına dair karışık sinyaller verdi. Dün açıklanan bir verinin, ülkenin birçok bölgesinde konut fiyatlarının haziranda arttığını göstermesi, konut piyasasının iyileştiğine işaret etti. Ancak diğer bir veri ise tüketici güveninin Kasım 2011'den bu yana en düşük seviyeye indiğini gösterdi.

Uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatları ise G-7 ülkelerinin petrol üreten ülkelere üretimi artırma çağrısında bulunmasıyla ufak çaplı düşüşte. Ekim teslim ham petrolün varil fiyatı şu sıralarda 72 sent düşerek 95,61 dolardan işlem görürken Brent petrol 80 sent gerileyerek 111,78 dolardan işlem görüyor.
Döviz cephesinde ise avro dolar karşısında 1,2564'ten 1,2561'e gerilerken dolar yen karşısında 75,83'ten 78,50'ye düştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle