GeriEkonomi Fed’den haber 3 vakte gelir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fed’den haber 3 vakte gelir

Fed’den haber 3 vakte gelir

Bugün başlayan Sermaye Piyasaları Konferası’nda bir sunum yapmaya hazırlanan Ali Poyrazoğlu mizah da kattığı konuşması sırasında piyasaların falına bakacak. Doktor Kıyamet olarak anılan Marc Faber’in ardından sahneye çıkacak olan Poyrazoğlu, sermaye piyasaları ve yaratıcılığın ilişkisini anlatacak.

Ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Ali Poyrazoğlu, bu kez sermaye piyasaları için sahneye çıkacak. 15-17 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Sermaye Piyasaları Kongresi’nde katılımcılara özel bir sunum yapmaya hazırlanan Ali Poyrazoğlu, Doktor Kıyamet olarak bilinen dünyaca ünlü yatırımcı Marc Faber’in öngörülerinin ardından Türkiye piyasalarının falına bakacak. 3 günlük konferansta biraz da buzları kırmayı amaçlayan bir sunum hazırlayan Poyrazoğlu, bir sanatçının gözünden Türkiye’nin sermaye piyasalarını, finansal ürünleri, değişimi ve geleceği tasarlayan şirketlerin nasıl takip edilmesi gerektiğini anlatacak.

Fed’den haber 3 vakte gelirPİYASALAR VE YARATICILIK

Finans sektörü temsilcileri ile yaratıcılığın önemini ve işlerine yapabileceği katkıyı da paylaşmayı planlayan Poyrazoğlu ile kongre öncesinde bir araya geldik. Oldukça keyifli geçen bu sohbet sırasında Poyrazoğlu’nun iş dünyasına hiç de uzak olmadığını öğrendik. Ama sermaye piyasası enstrümanlarına biraz mesafeli olduğunu gördük. Birikimlerini ağırlıklı olarak gayrimenkulde değerlendirmeyi tercih eden Poyrazoğlu, “Zaman zaman hisse senedi piyasalarına da yatırım yapıyorum. Ama öyle al-sat yapan biri değilimdir. Bir hisseyi alır, en az 5 sene unuturum. Bence olması gereken de bu, yatırım yaparken öngörülerinize dayandırdığınız bir stratejiniz olmalı” dedi.

TÜRKİYE’NİN ÜSTÜNDE GÖZ VAR

Yatırım konusunu fala bırakmamak gerektiğini ama gidişatın da ‘işimiz fallara kaldı’ dedirttiğini kaydeden Poyrazoğlu, şöyle konuştu: “Konferanstaki sunumuma biraz mizah da katarak Türkiye’nin Amerikan Merkez Bankası’ndan (Fed) gelecek haberleri nasıl nefesini tutarak beklediğini anlatıyorum. Sizin içiniz kararmış diyerek bütün finansçılara ‘O beklediğiniz haber 3 vakte kadar gelir, Fed bir gün muhakkak karar verecek’ mesajı veriyorum. Bir de her falda çıkan nazar konusu var. Bizim falda da çıkıyor. Türkiye’nin üzerinde çok büyük bir göz olduğunu ama en sonunda hepimizin feraha çıkacağını söylüyorum. Bu konuda gerçekten de böyle düşünüyorum. Şu sıralar biraz zor bir süreçten geçiyor olsak da benim gelecekten umudum var. Bunu da vurguluyorum.”

OMLET YAPMAK İÇİN YUMURTLAMAK GEREKMEZ

SERMAYE piyasalarını yakından takip etse de çok fazla risk almadığını söyleyen Ali Poyrazoğlu, mesafeli olsa da sermaye piyasalarıyla ilgili bir sunum yapması konusunda, “Omlet yapmak için yumurtlamak mı gerekir. Ben de enstrüman, menstrüman yok. Ama risk almayı, nereye kadar risk alınması gerektiğini, finansal ürünlerin iyi bilinmesi, yatırım yapılacak şirketlerin geleceğinin iyi okunması gerektiğini bütün bu konuları bilirim ve anlatırım” dedi.

HER İŞADAMI İÇİNDEKİ SANATÇIYI KEŞFETMELİ

İŞ dünyasına uzak bir isim olmadığnı söyleyen Ali Poyrazoğlu şunları anlattı: “Geçen haftasonu Antalya’da özel bir bankanın yöneticilerine bankacılıkta yeni bakışlar ve hedefleri tutturmanın yolları konusunda bir konferans verdim. Şirketlere uzun yıllardır çok farklı konularda seminerlere, konferanslara konuşmacı olarak katılıyorum. İş dünyasında yaratıcılığa çok ihtiyaç var. Nasıl her sanatçının içindeki işadamını keşfetmesi gerekiyorsa her işadamı da içindeki sanatçıyı keşfetmeli. Çünkü rekabette, inovasyonda artık yaratıcılığınızı geliştirerek öne geçebilirsiniz.”

PARA KONUSUNDA PİNTİDEN ÖTEYİM

ALİ Poyrazoğlu’na para ile ilişkisini de sorduk. Cevabı, “Çok çingeneyimdir, pintiden öteyim. Niçin çünkü çok zor bir iş yapıyorum, çok zor para kazanıyorum, çok okumam, çok çalışmam gerekiyor. O yüzden de kazandığımı çok dikkatli harcıyorum. Mütevazı bir hayatım var. Öyle şaaşalı bir star hayatım yok. 2 bin liraya ceket alan tiplerden değilim. Ama onun yerine merak ettiğim bir yere seyahate giderim. Bunun bana daha çok katkı sağladığını düşünüyorum” şeklinde oldu. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle