GeriEkonomi Fed'den 3 yeni mesaj
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fed'den 3 yeni mesaj

Fed'den 3 yeni mesaj

Fed yetkililerinden 3 yeni açıklama geldi. Şahin ve güvercinlerin görüş ayrılığı sürerken bilanço küçültme artık daha fazla tartışılır durumda...

ABD'de bölgesel Fed başkanlarından yeni açıklamalar geldi.

San Francisco Fed Başkanı John Williams, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ve Minneapois Fed Başkanı Neel Kashkari'den gelen üç açıklamada yetkililerin faiz artırımı öncesi görüşlerini tekrarladığı görülüyor.

Bu açıdan 2 şahin 1 de güvercin mesaj var. Şahin ve güvercinlerin görüş ayrılıkları değişmese de gelinen noktada bilanço küçültme konusunun da Fed yetkililerinin artık gündeminin ilk sıralarında olduğu izleniyor.

WILLIAMS: ÜÇ VEYA DAHA FAZLA FAİZ ARTIŞI

Faiz artışlarının ekonomik verilere bağlı olduğunu belirten Williams, üçten fazla faiz artırımı olasılığını dile getirdi.

Williams, 2017 yılı içerisinde 3 veya daha fazla faiz artışı beklediğini belirtiyor ve ekonomiyi oldukça olumlu olarak değerlendiriyor.

KAPLAN: ÜÇ FAİZ ARTIRIMI MAKUL

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, 2017 yılında üç faiz artırımının "makul" bir referans olduğunu söyledi.

Kaplan, faiz artırımlarının daha hızlı ya da daha yavaş olabileceğini de belirttiği konuşmasında "Daha da ilerleme yapmamız gerek, ancak bilanço için planlara yönelik duyuru yapabileceğimiz bir döneme yaklaşıyoruz diyerek bilanço küçültme konusuna değindi.

Kaplan, bilanço küçültmenin kademeli ve öngörülebilir şekilde yapılması gerektiğini belirtirken bilançoda mortgage tabanlı menkul kıymetler ve Hazine tahvillerinin hangisinin ilk önce azaltılmaya başlanacağı konusunda bir tercihinin olmadığını sözlerine ekledi.

KASHKARI'DEN GÜVERCİN MESAJLAR

Minneapois Fed Başkanı Neel Kashkari ise güvercin duruşunu yineledi.

"Enflasyon hedefimizin gerisinde olduğumuzu biliyoruz. İşgücünde hala atıl kapasite var." diyen Kashkari, yetkililerin anlaşmaya varır varmaz, Fed'in bilançosunu daraltma planını kamuoyuna açıklamasını istediğini söyledi.

Kashkari, piyasanın bilançonun normalleşme planına reaksyonunu görmek için faiz artırımlarına ara verilmesi gerektiği görüşünü de tekrarladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle