GeriEkonomi FED, ‘rekor düşük faiz’i 2014 sonuna kadar sürdürecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FED, ‘rekor düşük faiz’i 2014 sonuna kadar sürdürecek

FED, ‘rekor düşük faiz’i 2014 sonuna kadar sürdürecek

FED, iki gün süren banka siyaseti toplantısının sonunda tüketici ve müteşebbislere rahatlatıcı yol olarak, 2014 dördüncü çeyreğine kadar faiz hadlerini rekor seviyede düşük tutma kararında olduğunu bildirdi. FED, üç yıldır faiz hadlerini 1.5 yıllık gelecek süreçte, son üç yılda olduğu gibi “0’a yakın” konumda tutabileceğini açıkladı.

Büyümeyi düşürdü

FED, ABD’de bu yılki ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerini düşürdü, ancak işsizlik oranı konusunda biraz daha iyimser bir tablo çizdi. FED, ekonominin bu yıl yüzde 2.2-2.7 büyüyeceğini öngördü. FED’in geçen kasım ayındaki tahminlerinde bu oranlar yüzde 2.5-2.9 düzeyindeydi. FED, ülkedeki işsizlik oranının ise yüzde 8.2’ye kadar düşmesini beklediğini bildirdi. Kasım ayındaki tahmin yüzde 8.5’di.

Enflasyon değişmez

FED, nispeten yumuşak seviyelerde seyreden enflasyon oranında da gelecek üç yılda değişim beklemiyor. Uzun vadeli hedeflere dair açıklamasında ilk kez, enflasyon için yüzde 2 düzeyinde resmi hedef ortaya koyan FED daha önce, enflasyonun yüzde 1.7-2 seviyesinde olmasının kabul edilebilir olduğunu belirtiyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle