Fed ‘balon’ yaratabilir

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
22.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

KALKINMA Bakanlığı, tahvil alımını sonlandıracağını açıklayan Amerika Merkez Bankası (Fed) kararının işsizlik oranını yükseltebileceği uyarısında bulundu.

Yükselen ekonomilerdeki sermaye girişleriyle ilgili riske de dikkat çeken bakanlık, “Bu durum ulusal paraların değer kazanmasına, kredi genişlemesine, mali dengesizliğe ve varlık fiyatı balonlarına neden olabilecek riskler taşır” tespiti yaptı.

“JEOPOLİTİK TANSİYON” RİSKİ

Bakanlığın dünya ekonomisindeki son gelişmeleri ele aldığı tespitler raporunda, Ortadoğu’da Suriye başta olmak üzere yaşanan “jeopolitik tansiyonun” petrol fiyatları için risk oluşturduğu belirtildi. Değerlendirmede, artan küresel likidite ve risk iştahının yükselen ekonomilere sermaye girişini artırdığına vurgu yapıldı.

SERMAYENİN DÖRT RİSKİ VAR

Bakanlık, “Bu sermaye akımları uzun süreli yatırımlardan ziyade ağırlıklı olarak portföy yatırımlarından oluşuyor. Pek çok yükselen ekonomide büyük şirketler azalan finansman maliyetlerinden olumlu etkilendi. Yükselen ekonomilerdeki bu sermaye girişleri ulusal paraların değer kazanmasına, kredi genişlemesine, mali dengesizliğe ve varlık fiyatı balonlarına neden olabilecek riskler taşıyor” uyarısı dikkat çekti. Bakanlık, küresel piyasalara damga vuran FED’in tahvil kararıyla ilgili de, “Ekonomiyi desteklemek amacıyla tahvil alımına son verilmesi işsizlik oranının yeniden yükselmesine neden olabilir” tespitini yaptı.

ABD VE IRAK’TAN KAYNAKLANDI

2013 yılının ilk beş ayında arzın talebi geçmesine rağmen brent petrol fiyatının arttığı da belirtilen raporda, “2013 yılı boyunca petrolün varil fiyatının ortalama 110 dolar olması beklenmektedir. Geçen seneye göre bu rakamın bir miktar düşük olmasının nedeni gelişmiş ülkelerin petrol talebinin düşmesi ve ABD ile Irak’ın üretim gücünü artırmaya çalışmasıdır” denildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı