GeriEkonomi FDF'yi düşürmenin zamanı yanlış, riskler artıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FDF'yi düşürmenin zamanı yanlış, riskler artıyor

FDF'yi düşürmenin zamanı yanlış, riskler artıyor
refid:8860920 ilişkili resim dosyası

Hükümetin faiz dışı fazla hedefini yüzde 3.5'e çekmesi, dünyanın en büyük finans kurumlarından Goldman Sachs'ı memnun etmedi.

Zamanlamanın yanlış olduğunu düşünen kurum, mali politikaların gevşediğini belirtti.

FDF yüzde 3.5'e çekildi

MB: Bu mali politikada bir gevşemedir

Goldman Sachs tarafından yayımlanan raporda, mali politikalardaki gevşemenin, makroekonomik riskleri büyütebileceğine dikkat çekildi. Ekonomik revizyonun zamanlama açısından kötü olduğuna işaret edilen raporda, şu ifadeler kullanıldı:

"Hükümet harcamalarındaki artış kamunun tasarruf oranını azaltacak ve cari açık üzerinde yeni bir baskı oluşturacak. Bu durum döviz kuru ve enflasyon risklerini, dolayısıyla YTL bazlı enstrümanlar üzerindeki risk primini artıracak.

Gevşetilen mali politika ile birlikte enflasyon sorun olmaya devam edecek, hatta kontrol altına almak daha da zorlaşacak. Merkez Bankası muhtemelen yeni mali program konusunda önceden bilgilendirildi ve o yüzden enflasyon hedeflerini hafta içerisinde yükseltti. Eğer böyleyse yeni mali program Merkez Bankası'nın duruşunu değiştirmeyecektir. Merkez Bankası önümüzdeki dönemde faizleri artıracak ancak bu artışlar çok büyük oranda olmayacak.

Bize göre Merkez Bankası yıl sonuna kadar 100 baz puanlık bir faiz artışı yapacak. Buna karşılık mali politikadaki gevşeme gibi riskler kesinlikle iyi haberler değil. Bu durum önümüzdeki dönemde Merkez Bankası'nın para politikası ile ilgili düzeltmeler yapmasını zorlaştıracak ve daha büyük faiz artırımlarına gitme risklerini yükseltecek."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle