GeriEkonomi Fatih'teki iki derslikten Microsoft Eğitim Konseyi'ne
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fatih'teki iki derslikten Microsoft Eğitim Konseyi'ne

Furkan, Cem ve Haldun isimli üç arkadaşın 1997'de Fatih'teki iki derslikli eğitim girişimi büyüdü ve Türkiye'nin en büyük bilişim eğitimi veren kurumlarından biri Bilge Adam ortaya çıktı.

Bilişim alanında uzman ya da mühendis ihtiyacı her ülkede önemli sorun. Türkiye'de bu konuda eğitim vermek için 1997'de kurulan Bilge Adam'ın öyküsü uluslararası başarıyla devam ediyor. 1997'de Fatih'te iki derslikle başladıklarını söyleyen Genel Müdür Hakan Çevik, "Bizler sıra arkadaşıyız ortaokuldan beri. Üniversitede farklı sıralara oturduk. Sonra da birlikte iş kurmak kısmet oldu" diyor ve şöyle başlıyor anlatmaya:

"Haldun Bey ABD’ye gitti. Bilgisayar mühendisi oldu. Ailelerimizde de farklı tecrübeler vardı. Akademisyenler, ticaretle uğraşanlar vs. Hepimiz 1991’de mezun olduk üniversiteden. Önce farklı şirketlerde çalıştık. Yabancı şirketlerde yurtdışında çalıştık. Ve sonra birlikte ne yapabiliriz diye konuştuk. Bilgisayar satanlar çoktu ama biz başka bir boşluğu dolduralım dedik. Bilgisayar mühendisliği ile eğitimciliği birleştirdik."

İLK GİRİŞİM FATİH'TE:

Aslında bütün ortakların gönlünde akademisyen olmak bilim adamı olarak çalışmak bulunduğunu söyleyen Hakan Çevik, "Akademisyen olmak için gayret de ettik ama Özal dönemi gençliği olarak girişimci olmak gerektiğine daha çok inanıyorduk" diyor ve ilk adımı az bir sermaye ile Fatih’te 2 sınıflı bir yerde attıklarını söylüyor. Hakan Çevik, "Fatih Türkiye'nin tam bir mozaiği olduğu için orayı tercih ettik. Burada başarırsak her yerde başarırız dedik. Baştan itibaren de Microsoft ile yürüdük" diye konuşuyor. ABD ve Japonya’daki mesleki eğitim sistemlerini incelediklerini ve bilgi toplumunun ihtiyacı olan mühendislikler için eğitim vermeyi tercih ettiklerini anlatan Hakan Çevik şöyle konuşuyor: "Microsoft ile karar kıldık ve onun eğitimlerini vermeye başladık 1997’de. O noktadan sonra da ortaklığımıza katılan arkadaşlarımız oldu ve sayımız 5'e tamamlandı. Biz aslında girişimciliğe de ters dönemde başladık. Krizler, depremler yaşadık. Hep akıntıya karşı kürek çektik. Finansal zorluklarımız oldu ve öz kaynakla büyümek zorunda ama bu iyi sonuçlar da getirdi. İyi bir organizasyon kurduk. Biz kendi yağımızla kavrulmayı ve kendi kaynaklarımızla büyümeyi hem yaptık hem de öğrenmiş olduk."

BAKIRKÖY'E YATIRIM:

Hakan Çevik şu anda Bilge Adam olarak yeni bir yatırımı tamamlamak üzere olduklarını söylüyor. Çevik, "Bakırköy Town Center’da (İncirli’de) alışveriş merkezi içinde yeni bir yer açıyoruz. Bakırköy Şubemiz var zaten ama talep o kadar fazla ki yeni bir yatırıma kalkıştık" diyor ve şöyle anlatıyor yeni yatırımı: "Alışveriş merkezinin büyük bölümünü bilişim eğitimi için tasarladık. Türkiye’nin en büyük bilişim teknoloji eğitim merkezi olacak. Avrupa ve Ortadoğu’daki teknolojik yapısı en iyi en güzel eğitim merkezini açacağız. Eğitim için gerekli ne varsa yapılacak. Yılda 2 bin öğrenci mezun edilecek. 20’den fazla laboratuvar olacak. Nisan da açılışını yapacağız."

Çevik: Eğitim turizmini başarmak istiyoruz

BİLGE Adam'ın şu anda 4 şubede 60 laboratuvarda eğitim verdiğini söyleyen Hakan Çevik, "Yılda 6 bin öğrenci bireysel olarak eğitim alıyor. Microsoft’un eğitimlerini veren kuruluş olarak Türkiye'de pazar payımız yüzde 55" diyor ve şöyle anlatıyor:

"Hedefimiz bilişim eğitiminde uluslararası marka olmaktı olduk. Microsoft dışında da eğitimlerimiz var. Her türlü teknolojinin eğitiminde en iyisini veren kuruluş olmayı hedefledik. Macromedya’nın da tek eğitim merkezi olduk. Burada da çok farklı bir eğitim profili oluştu. Ajanslardan tasarımcılar gelmeye başladı eğitim almak için. Kısacası yazılım mühendisliği, Microsoft eğitimleri, macromedya, bilgisayarlı muhasebe (logo yazılım) ve İngilizce eğitimi veren bir okul olduk. Şimdi hedefimiz önümüzdeki dönemde bu konuda eğitim turizmine başlamak. Hızlandırılmış kurslar düzenleyerek Türkiye'de yabancılara eğitim vermek. Çünkü bu eğitimler Avrupa'ya göre Türkiye'de çok daha ucuza verilebiliyor."

Seattle'da eğitim politikası belirliyoruz

HAKAN
Çevik, Bilge Adam'ın kuruluşundan bugüne kadar 30 binden fazla insana bireysel, 10 bin kişiye kurumsal eğitim verdiğini 4-5 bin kişiye de uzaktan eğitim sağladığını anlatıyor. Çevik, "Geçen yıl Seattle'dan çağrıldık yani Microsoft Eğitim Konseyi'ne seçildik. Dünya genelinde 13 Microsoft eğitim partneri bu konseye katılıyor, biri de biz olduk. Avrupa ve orta doğu bölgesinde de Microsoft teknik eğitim merkezleri içinde kalite ve büyüklükte ikinci sıradayız" diye devam ediyor. 2002, 2003 ve 2004'te Türkiye'de en iyi Microsoft eğitimi veren kuruluş seçildiklerini de belirten Çevik, Microsoft'ta ve dünyanın eğitim devleri ile aynı masada eğitim politikalarına katkı sağlamanın ülke adına gurur verici olduğunu söylüyor.

Finansbank KOBİ'lere danışma merkezi kurdu

FİNANSBANK
Küçük ve Orta Boy İşletme (KOBİ)'lere finansal kaynak sağlarken, bilgi ihtiyaçlarına yönelik çeşitli projeler geliştirmeye de devam ediyor. Banka, www.kobifinans.com.tr internet portalını hizmete sundu ve KOBİ'lerin iş hayatı ile ilgili ihtiyaç duyabilecekleri her türlü bilgi için başvuru kaynağı oluşturdu. Portal, KOBİ’lerin günlük hayatlarını kolaylaştırma ve işlerini geliştirmeye yönelik çeşitli fırsat, uygulama ve avantajları da içeriyor. Finansbank, önümüzdeki dönemde bu alana yönelik hizmetlerini daha geniş bir yelpazede vermeyi hedefliyor. İnternet portalından yararlanmak için KOBİ’lerden herhangi bir üyelik şartı aranmıyor ve sektörlere özel haberlerden ülke dosyalarına, danışmanlık hizmetlerinden gündemdeki sıcak konulara uzanan geniş bir alanda her tür bilgi ve hizmet bir arada yer alıyor.

İZTO'dan AB online masası

İZMİR
Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, oluşturacakları "AB Online Masası" ile bu konuda ihtiyaç duyulabilecek her türlü bilgiye anında ulaşılmasına olanak sağlayacaklarını belirtti. Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, Oda web portalı üzerinde AB ile ilgili özel bir birim oluşturacaklarını bildirdi. İş adamlarının müzakere öncesi ve ileriki aşamalarda karşılaşacakları sektörel değişimlerin yer alacağı "AB Online Masası" ile üyelerin sorumluluklarını ve haklarını anında öğrenebileceklerini kaydeden Demirtaş, "Web portalımızdaki AB Online Masası ile uzmanlarımız üyelerimize sadece bir (tık) uzaklığında olacak. Üyelerimiz bu bölüme girerek, soru yanıtlama formlarına akıllarına takılan her soruyu yazıp gönderecekler, cevaplar anında elektronik posta adreslerine gelecek’ dedi. ‘www.izto.org.tr’ adresindeki linkler ile AB'nin resmi internet sayfalarına ulaşmak mümkün olacak.

Eminönü nihayet turizme odaklanıyor

EMİNÖNÜ
ilçesinde ilk olarak Ahmet Çetinsaya’nın başkanlığı döneminde başlanan imalathanelerin organize sanayi bölgelerine taşınmaları kararı, 10 yıllık bir sürecin ardından nihayet sonuçlanıyor. Uzatma kararları 31 Aralık 2004 tarihinde sona eriyor ve yeni bir uzatma hukuken mümkün değil. Eminönü Belediyesi'nin şimdiki yönetimi de ilçede bulunan 4 bin 834 imalathane ve toptancı esnafının organize sanayi bölgelerine taşınmasını istiyor. Eminönü’nde imalathane ve toptancı açmak için başvuranlara ruhsat verilmiyor ve mevcut ruhsatların da önümüzdeki yıla kadar iptali öngörülüyor. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, "Eminönü’yle ilgili yeni bir vizyon ortaya koyduk. İmalathaneler ve toptancı dükkanları 2005 yılı içerisinde organize sanayi bölgelerine taşınmak zorundalar" dedi.

Endüstri bölgeleri kafaları karıştırıyor

EGE
Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, endüstri bölgeleri ile ilgili çıkarılan yasanın uygulamasında "bürokratik zorluklar" yaşandığını söyledi. Esen, yatırım teşvikleri ile ilgili yasal düzenlemelerin bilmece gibi hazırlandığını savundu. Endüstri bölgeleri yönetmeliğinin de açık ve basit olması gerekirken birçok karışıklık bulunduğunu kaydeden Esen, "Yönetmelikte endüstri bölgeleri farklı isimler altında çeşitlendirilmiş. Her değişik endüstri bölgesi için farklı bürokratik işlemler isteniyor. Yabancı yatırımcının bu mevzuatı inceleyip mantığını anlaması zaman alacaktır. Mevzuattaki karmaşa yatırımları zorlaştırıyor’ dedi. Salih Esen, kurulacak bölgelerin halen birçok sorunla boğuşan organize sanayi bölgelerine benzeyebileceği yönünde endişeler bulunduğunu ileri sürdü. Bölgelerde özellikle kamulaştırma çalışmalarında sorun yaşanabileceğini kaydeden Esen, altyapı giderleri için yeterli kaynak aktarılamaması şüphelerinin bulunduğunu ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle