GeriEkonomi Fas’ta 2 bin görüşme yaptılar 116’sından ‘iş’ bekliyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fas’ta 2 bin görüşme yaptılar 116’sından ‘iş’ bekliyorlar

Fas’ta 2 bin görüşme yaptılar 116’sından ‘iş’ bekliyorlar
refid:12954780 ilişkili resim dosyası

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) üyesi 62 işadamı, Fas’ta 2 bin iş görüşmesi yaptı, bunlardan 116’sından ‘iş çıkması’ bekleniyor. TUSKON Başkan Vekili Ahmet Ciğer, “Fas yılda 180 bin konut yaptırıyor. 6 milyar dolarlık işten, biz de pay alabiliriz” dedi.

AFRİKA Ticaret Köprüsü projesi ile 4 yıldır Afrika’yı turlayan TUSKON, Fas’tan da ‘iş’le döndü. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Türkiye’nin en büyük holdinglerinin bile Afrika pazarı için kendilerinden yardım istediğini vurguladı. TUSKON Başkanvekili ve Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) Başkanı Ahmet Ciğer, “Fas’ta 62 işadamımız, düzenlediğimiz iş forumunda, toplam 2 bin görüşme yaptı. Görüşmeler genellikle inşaat, tekstil, mobilya sektörlerinde yoğunlaştı. İş görüşmesinden 116’sı, büyük ihtimalle olumlu sonuçlanacak” dedi.

Halı saha zinciri

Bir Türk iş adamının da Fas’ta halı sahalar açmak için bağlantı kurduğunu bildiren Ahmet Ciğer, “Fas’lı gençler, halı sahalardan haftalar öncesinden randevu alıyor. Bu anlamda büyük açık var. Türkiye’nin ise her yerinde halı sahalar var. Halı saha kurma konusunda biz oldukça iyiyiz. Fas’ta da bu işi yapabilir, halı sahalar kurabiliriz” diye konuştu.

Dev inşaatçı ortak arıyor

Bir Faslı inşaat şirketinin de, Türkiye’den Daha Grup ile bağlantı kurduğunu ve Daha Grup’un 1300-1500 konut yapacağını söyleyen Ahmet Ciğer, “Faslı inşaat şirketiyle Daha Grup, Kazablanka yakınlarında konut üretmek için ön anlaşma yaptı” dedi. Fas devletinin de her yıl 180 bin konut projesi ürettiğini, ancak Faslı müteahhitlerin bu talebi karşılayamadığı için Türk müteahhitlerle ortaklık yapmak istediklerini ifade etti. Ciğer, “Yılda 30 bin konut üreten Galaksi Holding, ‘Bizim teknolojimiz yetersiz kalıyor. Türk firmalarla ortaklık kurmak istiyoruz’ dedi. Türkiye’den büyük inşaatçılarla tanıştıracağız” diye konuştu. Fas devletinin yaptırdığı ekonomik konutların büyüklüğünün 50-70 metrekare arasında olduğunu belirten Ciğer şunları söyledi: “Bu büyüklükte 180 bin konut, yaklaşık 6 milyar dolarlık inşaat demektir. Bundan Türk müteahhitler de ciddi pay alabilir. Fas’lılar, yılda 20 bin konutu rahat yapabilecek Türk firmaları ile anlaşmak istiyor.”

9 milyar dolarlık güneş enerjisinden pay alalım

YILIN 12 ayı güneş alan, Atlas Okyanusu üzerinden de sürekli rüzgar alan Fas’ın güneş ve rüzgar enerjisinde de büyük potansiyele sahip olduğunu ifade eden Ahmet Ciğer, şunları dile getirdi: “Türkiye’de yüzlerce enerji şirketi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan üretim lisansı aldı 2 yıldır bekliyor veya almak için yıllardır uğraşıyor. Fas’ta ise rüzgar enerjisi santralı kurmak için hiç beklemeye gerek yok. Lisansı hemen alıp, üretime geçerek satabilme imkanı var. Ayrıca Fas hükümeti güneş enerjisine yatırım yapmak isteyen firmalar için 9 milyar dolarlık bütçe ayırmış. Biz Türkiye’de güneş enerjisi sistemlerinin kurulduğu tarlaları göremedik ama Fas’ta kurulabilir. Fas 12 ay güneş alıyor. Bu pastadan önemli pay alabiliriz.”

Avrupa ve ABD satıyorsa biz daha kolay satabiliriz

TÜRKİYE ile Fas arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) kapsamının genişletilmesi gerektiğini de bildiren Ahmet Ciğer, “Fas, bizden yüksek gümrük vergisi alıyor. Bu vergileri düşüremezsek, avantajı Avrupa’ya kaptırırız” dedi. Fas’ın ithalatını genellikle Avrupa ve ABD’den yaptığına işaret eden Ciğer, “Fas’a Avrupa ve ABD mal satabiliyorsa, biz daha kolay satabiliriz” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle