GeriEkonomi Faizlerde ilk 6 ay yükselme beklenmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faizlerde ilk 6 ay yükselme beklenmiyor

Garanti Mortgage Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, 2010 yılının üçüncü çeyreğine kadar faizlerde fazla bir değişiklik beklemediklerine dikkat çekerek, "Yılın üçüncü ve son çeyreğinde ise Para Politikası Kurulu’nun faizleri artırmaya başlayacağını bekliyoruz. Bu da, yılın ikinci yarısından sonra az da olsa mortgage faiz oranlarına yansıyacaktır" dedi.

GEÇEN yılın son çeyreğinden 2009'un ilk aylarına kadar sektörün küçüldüğünü belirten Garanti Mortgage Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, yılın ikinci çeyreğinden itibaren tekrar büyümenin başladığını söyledi. 2008 son çeyreğini 38 milyar TL ile kapatan mortgage sektörünün 4 Aralık itibarıyla 41.7 milyar TL’ye ulaştığını söyleyen Güven, "Sektörün 2009’da yaklaşık yüzde 13 seviyesinde bir büyümeyle 42.5 Milyar TL seviyesine ulaşacağını öngörüyoruz." dedi.

YÜZDE 13.5 PAZAR PAYI

Aralık ayı itibarıyla Garanti Bankası’nın mortgage kredilerinin (kredi kartı hariç) toplam bireysel krediler içindeki payının yüzde 43 olduğuna dikkat çeken Güven, şu değerlendirmeyi yaptı: "Garanti Bankası olarak, 2009 yılında, kasım sonu itibarıyla yüzde 13.5 pazar payı ile sektör liderliğimizi devam ettirdik. Yılı da bu seviyelerde bir pazar payıyla lider olarak bitirmeyi hedefliyoruz.

FAİZ FAZLA DEĞİŞMEZ

2010 yılında konut fiyatlarındaki artışın önümüzdeki dönemde de devam edeceğini öngördüklerini dile getiren Güven, şunları söyledi: "Faiz oranlarında ise 2010’nun üçüncü veya son çeyreğine kadar kadar büyük değişiklikler olmasını beklemiyoruz. Söz konusu çeyreklerde Para Politikası Kurulu’nun faizleri artırmaya başlaması bekleniyor. Dolayısıyla bu durum, belirli oranda da olsa, mortgage faiz oranlarına yansıyacaktır. Faizlerin artması, ister istemez, mortgage piyasasındaki büyümenin biraz daha yavaşlamasına ve bu nedenle de konut fiyatlarındaki artışın da durmasına neden olabilir."

YÜZDE 10'UN ÜZERİNDE BÜYÜR

2010’da sektörün yüzde 10’un üzerinde bir büyüme gerçekleştireceğini öngördüklerini anlatan Güven şu bigileri verdi: "Fakat öngörülen senaryolar ne olursa olsun, biz Garanti Bankası olarak, hedeflerimize en baştan beri uzun vadeli bir strateji kapsamında bakıyoruz. Global krizin ülkemizde de en fazla etkilerinin yaşandığı dönemde bile başından beri oluşturduğumuz kredi politikalarımızda farklı hiçbir uygulamaya gitmedik. Ana hedefimiz her zaman bu konudaki uzmanlığımızı artırarak, bu uzmanlık anlayışıyla tüketiciye en iyi hizmeti verebilmek ve ev sahibi olmalarını sağlamak oldu. Sektörün küçüldüğü zamanlarda bile tüketicinin duyduğu güven ve değişmeyen kredi politikalarımız sayesinde en çok mortgage veren banka olmaya ve pazar payı kazanmaya devam ettik. 2010 yılında da pazar payımızı artırmayı ve sektör liderliğimizi korumayı hedefliyoruz."

24 FARKLI ÜRÜN SEÇENEĞİ

Mortgage Uzmanı Garanti olarak tüketicilerin farklı ihtiyaçları ve risk algılarını dikkate alarak Türkiye’nin en geniş mortgage ürün yelpazesini oluşturduklarını söyleyen Güven ürünler hakkında şu bilgileri verdi: "Şu anda 24 ürünümüzle farklı talepleri doğru ürünlere yönlendirebiliyor ve müşterilerimizin bütçelerine en uygun mortgage seçeneğini bulmalarını sağlıyoruz. Bu doğru yönlendirmeyi yapabilmek için de bankanın tüm mortgage satış ekibini düzenli olarak eğitimlere davet ediyoruz. İndirimli Mortgage, Sabit Faizli Mortgage, Düşen Faizli Mortgage, Azalan Taksitli Mortgage, Şimdi Al Sonra Öde Mortgage, Masrafsız Mortgage, Mortgage Sepeti, Kazan Kazan Mortgage gibi ürünlerin tamamını, tüketiciler için tasarladığımız ve ihtiyaçlara göre yönlendirmeye devam ettiğimiz ürünlere örnek olarak gösterebiliriz."

2009'da faizle sektörü canlandırdık şimdi sıra rekabetçi fiyatlara geldi

Akbank Bireysel ve Şirket Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, banka olarak ağustos ayında yaptıkları ciddi faiz indirimleriyle sektöre yeniden canlılık getirdiklerini söyleyerek, "2010 yılında da uygulayacağımız rekabetçi fiyat politikalarıyla pazar payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz" dedi.

AKBANK'ın bu yıl eylül ayı itibariyle konut kredi bakiyesinin 4.4 milyar TL'ye ulaştığını söyleyen Akbank Bireysel ve Şirket Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, konut kredilerinin Akbank toplam kredileri içerisindeki payının da yüzde 10'a ulaştığını ifade etti.

SEKTÖRE CANLILIK GETİRDİK

2008’in 4'üncü çeyreği ve 2009’un ilk çeyreğinin konut kredileri pazarı için çok yavaş geçtiğine değinen Tözge "Bu yavaşlama ikinci çeyrekte durdu. Akbank olarak ağustos ayında yaptığımız ciddi faiz indirimleri ile sektöre tekrardan canlılık getirdik. 2010 yılında uygulayacağımız rekabetçi fiyat politikalarıyla pazar payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz" dedi.

FARKLI ÜRÜN VE ÖDEME SEÇENEĞİ

Tüketicilere mortgage kredilerinde farklı ürün ve ödeme seçeneklerini sunduklarını kaydeden Tözge şu bilgileri verdi: "Taksit ödemelerini gelirine göre ayarlamak isteyen müşterilerimiz için esnek ödeme planları sunuyoruz. Ara dönemlerde toplu gelir elde eden müşterilerimiz için ara ödemeli, dönemsel gelire sahip olan müşterilerimize yönelik dönem ödemeli, gelirinde aylara göre düzenli artış olan müşterilerimiz için artan ödemeli, kredisinin anaparasının bir kısmını vade sonunda toplu olarak ödemek isteyen ve taksit tutarlarını azaltmak isteyenler için balon ödemeli mortgage seçeneklerimiz mevcut. Kredinin başlangıcında ödemesiz dönem de uygulayabiliyoruz."

EV DEĞİŞTİRENE ÖZEL KREDİ

Kredi kullanırken masraf ödemek istemeyen müşteriler için tüm masrafları kredi taksitlerine dahil edebilecekleri “Herşey Dahil Mortgage” kredisinin bulunduğunu anlatan tözge konuyşla ilgili olarak şunları söyledi: "Ya da tam tersi, kredi kullanırken faiz ödemesi dahil tüm ödemeleri yapmak isteyen müşterilerimiz, faiz ödemelerinin bir kısmını veya tamamını önden yaparak kredi faiz oranını ve aylık taksit tutarlarını düşürebilecekleri indirimli mortgage kredimizden yararlanabilirler. Evini değiştirirken, eski evini taşındıktan sonra satmak isteyen müşterilerimize yönelik olarak “Yeni Evim” kredimiz uygun. Son olarak, mevcut konut kredilerini daha avantajlı faizlerle yenilemek isteyen müşterilerimiz “Borç Transferi“ kredimizden yararlanabilir."

Kredi kullanana LCD TV hediye edip, taksitleri 6 ay öteliyor

Sabit faizli Mortgage kapsamında Artan Taksitli Mortgage, Tek Seferde Ödemeli Mortgage, İndirimli Mortgage, Taksit Ertelemeli Mortgage ve Yabancılara Mortgage olmak üzere farklı ürünleri bulunan Denizbank, bu aydan itibaren de LCD TV hediyeli ve 6 aya kadar öteleme seçenekli mortgage kampanyasını uygulamaya koydu. banka, 2010 yılında da rahat ödeme koşulları ve vade seçenekleri içeren yeni ürün paketlerini devreye sokmaya hazırlanıyor.

GLOBAL krizin, 2009 yılının ilk iki çeyreğinde mortgage kredilerini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Denizbank yetkilileri,  faizlerde yaşanan düşüş trendine paralel olarak sektörde hareketlenme yaşanmaya başladığını söyledi. Özellikle ağustos ayından itibaren kullandırımlar da ciddi artışlar yaşandığını dile getiren DenizBank Mortgage ve Taşıt Finansmanı Bölüm Müdürü Hakan Varol, "Mortgage pazarı haftalık olarak ortalama yüzde 0.5'lik sabit bir büyüme trendine oturdu. Bu trendin 2010 yılında da aynı şekilde devam edeceğini düşünürsek 2010 yılının mortgage kredileri açısından oldukça hareketli geçeceğini söyleyebiliriz" dedi.

HEDİYELİ MORTGAGE

"Bankanın kullandırdığı Mortgage kredilerinin toplam bireysel krediler çerisinde yüzde 41'lik paya sahip" diyen Varol, "Sabit faizli Mortgage kapsamında Artan Taksitli Mortgage, Tek Seferde Ödemeli Mortgage, İndirimli Mortgage, Taksit Ertelemeli Mortgage ve Yabancılara Mortgage ürünlerimiz bulunuyor. Aralık ayı başında başlatmış olduğumuz LCD TV hediyeli ve 6 aya kadar öteleme seçenekli mortgage kampanyası oldukça ses getirdi. 2010 yılında da Denizbank olarak yenilikçi anlayışımız ile müşterilerimize daha rahat ödeme koşulları ve vade seçenekleri sağlamaya devam edeceğiz" diye devam etti.

İsteyen taksitleri ayarlıyor isteyen de faiz düşürtüyor

11 farklı Yeni Nesil Ev Kredisi paketi bulunan İş Bankası'nın Bireysel Krediler Bölüm Müdürü Ömer Çelebi, "Düşük Ödemelerle Başlayan Yeni Nesil Ev Kredisi' paketimizde müşterilerimize düşük taksitlerle ödemeye başlamalarına ve kendi belirledikleri sıklıkta yine kendilerinin belirlediği oranlarda taksit artışı sağlamalarına imkan tanıyoruz" dedi.

2010 yılında piyasa oranlarının üzerinde bir büyüme hedeflediklerini açıklayan İş Bankası Bireysel Krediler Bölüm Müdürü Ömer Çelebi, bunu da ürün yelpazesini genişletip, farklı alternatifler oluşturarak gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi. Çelebi, yeni geliştirdikleri konut kredisi ürünleri hakkında şu bilgileri verdi:
"Şu an müşterilerimize sunduğumuz 11 adet Yeni Nesil Ev Kredisi ürünümüz bulunuyor. Bir ürünü diğerinden ayıran en temel özellik ise kredilerin geri ödeme planları oluşturulurken müşteriye sağlanan farklı avantajlardır. Örneğin 'Düşük Ödemelerle Başlayan Yeni Nesil Ev Kredisi' ürünümüz sayesinde müşterilerimize düşük taksitlerle ödemeye başlamalarına imkan sağlanıyor. Kendi belirledikleri sıklıkta yine kendilerinin belirlediği oranlarda taksit artışı imkanı sunuluyor. Bir diğer ürünümüz, 'Eşit Anapara Ödemeli Yeni Nesil Ev Kredisi' ise kredi vadesi boyunca müşterilerimizin eşit oranda anapara ödemesi yapması ile toplamda ödediği faiz tutarı azaltılıyor. Bu üründe kredi vadesi içerisinde taksit tutarları azalan bir seyir izlemektedir. Ayrıca 'Kişiye Özel Yeni Nesil Ev Kredisi' ürünümüzle müşterimizin tercihleri doğrultusunda geri ödeme planları oluşturulabiliyor. Oldukça esnek koşullar sunan bu üründe mümkün olduğunca, müşterimizin kendisinin belirlediği ödeme planına sağdık kalarak bir plan çıkarılıyor. Bunların yanı sıra sahip olduğu evi satıp yeni bir ev almak isteyen müşterilerimiz için özel tasarlanmış 'Evden Eve Yeni Nesil Ev Kredisi' ürünümüz sayesinde müşterilerimize, satmayı düşündükleri evleri için 6 aya kadar ek süre sağlanıyor. Tabi yine de müşteriler için oldukça kolay anlaşılır ve basit bir ödeme sistemi önerdiğinden dolayı en çok kullandırdığımız Yeni Nesil Ev Kredisi ürünü sabit taksitli ürünümüzdür."

38 firmayla anlaşıp, projeye özel kredi kullandırıyor

Bank Asya Bireysel Ürün Yönetimi Müdürü Semih Alşar, "inşaatı tamamlanmış konutların yanı sıra, 38 farklı inşaat firması ile yapmış olduğumuz anlaşmalar neticesinde 'Konut Projeler'ine özel kredi kullanma imkanı da sağlıyoruz. Bu yolla, inşaatların tamamlanmasını beklemeden dileyen müşterilerimize kredi kullanmalarını da gerçekleştiriyoruz" dedi.

2010 yılı içerisinde kredi ile ev almayı düşünen ancak çeşitli sebepler ile bu talebini bekleten kişileri harekete geçeceğini söyleyen Bank Asya Bireysel Ürün Yönetimi Müdürü Semih Alşar, "Bankamızın tüketicilere yönelik kullandırmış olduğu krediler içinde konut kredilerinin payı yüzde 80'ler seviyesine ulaştı" dedi.

BAŞVURULAR YÜZDE 20 ARTTI

Bank Asya'ya gelen konut kredisi başvurularının önceki dönemlere göre yüzde 20 oranında arttığını gözlemlediklerini ifade eden Alşar, "Gerek Merkez Bankası'nın gecelik borçlanma faiz oranlarını yüzde 6.5 ile Cumhuriyet tarihinin en düşük seviyelerine çekmiş olması gerekse yurtdışından gelen olumlu haberler eşliğinde özellikle konut kredilerinde oranların yüzde 1 seviyelerinin altına inmesi krizin etkilerinin yoğun olduğu 2009 yılında konut kredisi kullandırımlarının beklentilerimiz seviyesinde gerçekleşmesini sağladı" diye konuştu.

FİRMALARLA ANLAŞMA

Alşar şöyle devam etti: " Konut kredisi kullanmak isteyen müşterilere, tapuda konut olarak geçen, inşaatı tamamlanmış tüm yerler için ekspertiz değerinin yüzde 75'ine kadar kullandırım yapabiliyoruz. 60 ay vadede yüzde 0.95 gibi cazip oranlar içeren kullandırımlar için tüm şubelerimiz hizmet veriyor. Gelen talepleri ise 1 iş günü içerisinde sonuçlandırıyoruz. Dileyen müşterilerimiz 60 ay vadede yüzde 0.95 kâr oranını yüzde 3 komisyon ödeyerek yüzde 0.88'e indirerek kredisini kullanabiliyor. Ayrıca 38 ayrı inşaat firması ile yapmış olduğumuz anlaşmalar neticesinde "Konut Projeler"ine özel inşaatların tamamlanmasını beklemeden dileyen müşterilerimize kredi kullandırımını gerçekleştiriyoruz."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle