Faizin bir aylık Deprem Vergisi 160.1 trilyon

Hürriyet Haber
16.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

MALİYE Bakanlığı, Deprem Vergisi'ndeki en büyük kalemi oluşturan iç borçlanma senetleri gelirinden alınan vergide ilk sonuçları aldı. Buna göre, faiz gelirlerinden ocak ayında Maliye'ye akan Deprem Vergisi 160.1 trilyon lirayı buldu. yıl sonunda toplam gelir 1.6 katrilyona ulaşacak.

TBMM'de bir sabaha karşı operasyonuyla Deprem Vergisi yasasına eklenerek büyük tartışmalara yol açan faiz vergisinden, ocak ayında 160.1 trilyon lira gelir elde edildi.

Devlet iç borçlanma senetlerinden kesilecek vergi gelirleri; Hazine ve Maliye'nin herhangi bir sapma olmayacağı konusunda üzerinde uzlaştıkları en kesin vergi kalemini oluşturuyor. Yetkililer faiz vergisinin, Hazine'nin iç borç geri ödemeleri üzerinden alındığını hatırlatarak, ‘‘İtfalardan alındığı için bu vergiye ilişkin hedef rakamlar matematik bir kesinliğe sahip. Hedef rakamlarda sapma olması mümkün değil’’ dediler.

Geçen kasım ayında yürürlüğe giren Deprem Vergisi Yasası; Hazine'nin 1 Aralık'tan önce ihraç ettiği Devlet İç Borçlanma Senetlerine (DİBS), Ocak 2000'den itibaren, vadelerine göre yüzde 4-19 arasında değişen oranlarda faiz vergisi kesilmesini öngörüyor.

EN BÜYÜĞÜ AĞUSTOSTA

Ocak ayında sağlanan 160.1 trilyon liralık faiz vergisinin içinde; yüzde 4 oranında vergi uygulanan vadesine 1-91 gün kalan DİBS ile yüzde 19 vergi uygulanan iki yıl vadeli, sabit faizli üç ayda bir kupon ödemeli tahviller yer alıyor.

Faiz vergisinden, Şubat ayında 117 trilyon lira gelir beklenirken, yılın en büyük montanlı geliri Ağustos ayında tahsil edilecek. Ağustos ayında 4 katrilyon liraya yakın itfada bulunacak olan Hazine, bu geri ödeme sırasında 320 trilyon liralık faiz vergisi kesecek.

Stand-by sonrası IMF heyeti ile ekonomi yönetimi arasında bugün başlayacak görüşmelerde, ocak ayı rakamları masaya yatırılacak. Yetkililer, ocak ayı vergi gelirlerinin beklenenin ‘‘çok çok üzerinde iyi’’ olduğunu vurguladılar. Kesin rakamları birkaç gün içinde çıkacak olan ocak ayı vergi gelirlerinde, geçen yılın aynı dönemine göre iki kat fazla miktarda bir gelir bekleniyor. 1999 yılı ocak ayı vergi gelirleri 732 trilyon liraydı.

Ocak ayı vergi gelirlerinin umulanın üzerinde gerçekleşmesinde KDV oranlarındaki artış ile aralık ayında otomobil satışlarındaki patlamanın büyük etkisi olduğu belirtiliyor.

Devlet İç Borçlanma Senetleri'nden vadelerine göre,yüzde 4-19 arasında uygulanancak oranlar sonucunda, faiz vergisinden bu yıl 1.6 katrilyon liranın üzerinde bir gelir bekleniyor.

Bankaların 279. madde faturası 1 katrilyon

HAZİNE, dün büyük bölümü 279. madde kapsamında bankalardan akan geçici vergiyle rahatladı. Gelir ve Kurumlar vergisi mükellefleri, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin 3 aylık geçici vergi beyannamelerini vergi dairelerine teslim edip, son 3 aya ilişkin geçici vergi ödemelerini gerçekleştirdiler. Bu madde gereğince bankalar ve devlet kağıtlarından faiz geliri elde eden diğer mükellefler, ellerinde bulundurdukları devlet kağıtlarının 31 Aralık 1999 tarihi itibariyle işlemiş faizleri için geçici vergi beyannamesi verdi. Bu grupta yeralan mükellefler, 1998'de ihraç edilmiş olan ya da 1999'da ihraç edilen devlet kağıtlarının 1999 yılı sonuna kadar işleyen faizleri için, net kazançlar üzerinden yüzde 20 oranında geçici vergi ödemesinde bulundular. 279. madde kapsamına giren kurumlar, Nisan ayında verecekleri 1999'a ait kurumlar vergisi beyannamelerinde de bu gelirlerini gösterecek ve toplam gelirler üzerinden yüzde 30 oranında vergi ödeyecek. Ancak bu işlem sırasında ödenen yüzde 20'lik geçici vergiler mahsup edilecek. Devlet Bakanı Recep Önal, geçtiğimiz günlerde 279. madde kapsamında 800 trilyon lira ile 1 katrilyon lira arasında bir vergi tahsilatında bulunulacağını bildirmişti.

Faizin Deprem Vergisi takvimi

<ı>Aylar Trilyon TL

Ocak 160

Şubat 117

Mart 140

Nisan 260

Mayıs 175

Haziran 165

Temmuz 120

Ağustos 320

Eylül 20

Ekim 125

Kasım 30

Aralık 20

TOPLAM: 1 katrilyon 652 trilyon TL.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı