GeriEkonomi Faizin ‘ateşi’ düştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faizin ‘ateşi’ düştü

ÖNCEKİ gün İnterbank'ta yüzde 110, repo piyasasında yüzde 150'ye kadar tırmanan gecelik faiz oranları, Türk Lirası'ndaki sıkışıklık ortadan kalkınca düştü. Dünkü işlemler sırasında gecelik faizler repo piyasasında ortalama yüzde 57.39'dan kapanırken, İnterbank'ta yüzde 20'ye kadar indi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ise dünkü seanslar sonunda 62 puan daha düşerek 13 bin 70 puandan kapandı. Böylelikle günlük bazda yüzde 0.47 gerileyen İMKB-100 Endeksi, 13 bin 51 olan önceki hafta cuma günkü kapanışının 19 puan üzerinde kaldı.

Ağustosun son haftasında özel sektör maaş ve dış borç ödemeleri, bankaların döviz talebi ile TL sıkıntısına giren piyasalar, eylül ile birlikte rahatladı. Dün, gecelik faizler bankaların döviz satışına başlamalarıyla yüzde 45-50 seviyelerine kadar gevşedi. Bankacıların gelecek hafta içinde 35-40 aralığında yoğunlaşmasını bekledikleri faizler dün İnterbank'ta yüzde 20'lere inerken, repo yüzde 57.39'dan kapandı.

İMKB, faizlerdeki bu gevşemenin yaşandığı dünkü seanslara hacimsiz ve sıkışık başladı. İlk seansa 13 bin 84 puandan başlayan İMKB-100, seans içinde en yüksek 13 bin 182 puanı gördükten sonra 13 bin 92 puandan kapandı. İlk seanstaki işlem hacmi 119 trilyon 84 milyar lira oldu.

İMKB'de haftanın son seansı hafif olmakla birlikte satıcılı açıldı. 2’inci seansın ilk yarısını 13 bin 67 puandan geçen endeks, hisse bazındaki hareketlerle 13 bin 200 direncine kadar yükseldi ve bu noktada takıldı. Seans sonuna doğru gelen satışlar sonucunda borsa haftayı 13 bin 70 puandan kapattı.

Gözler Moody's heyetine çevrildi

TÜRKİYE'de finans piyasalarının uzun süredir beklediği uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, önümüzdeki günlerde Türkiye'ye geliyor. Bankacılık kesimi, Moody's heyetinin bu ayın ilk yarısında Türkiye'ye gelerek incelemelerde bulunmasını bekliyor. Ankara'ya gelecek olan heyetin temaslarda bulunduktan sonra İstanbul'a geçeceği ve özel sektör temsilcileriyle görüştükten sonra ABD'ye döneceği belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle