GeriEkonomi Faizde uzatma için dilekçeyle başvurun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faizde uzatma için dilekçeyle başvurun

Bilindiği gibi bütün gelirler gibi, faiz ve repo gelirleri olanlar da gelirlerinin beyanını 31 Mart günü akşamına kadar vergi dairelerine verip, vergilerinin birinci taksitlerini de ödeyecekler. Mükellefler vergi beyannamelerine, bankalardan aldıkları faiz ve kendilerinden kesilen vergi tutarlarını gösteren listeleri de eklemek zorundalar.

Bazı bankaların faiz ve vergi kesinti listelerini müşterilerine henüz vermemeleri nedeniyle vatandaşlar zor durumda kaldılar. Bunun üzerine Maliye Bakanlığı, 27 Mart 1998 tarih 23299 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 263 numaralı Verg Usul K. Tebliği ile yeni bir kolaylık getirdi. Bu tebliğe göre:

Sadece faiz geliri olan vatandaşlar, 31 Mart akşamına kadar dilekçe ile zor durumda olduklarını beyan etmeleri durumunda kendilerine bir aylık ek süre verilecek.

Beyan süresinin uzatmaya Bakanlığın yetkisi olmadığı için bu bir uzatma değil. Sadece Vergi Usul K. 17'nci maddesindeki hükme göre zor durumda kalmış vatandaşların başvurusu üzerine verilecek bir ek süre.

SON İKİ GÜN

Bu tebliğde dikkat edilecek hususlar şunlar:

31 Mart akşamına kadar dilekçe ile başvurmayanlar uzatmadan yararlanamaz ve cezalandırılır. Uzatma genel değil, başvuranadır.

Faiz dışında kira, ticari kazanç gibi gelirleri olanlar bu gelirlerini beyan etmek zorundalar. Faiz dışı gelirlere uzatma yok. Faizle birlikte bu tür gelirleri olanlar, faiz dışı gelirlerini beyan edecekler, tahakkuk fişlerini kestirip, vergilerini ödeyecekler. Bir ay sonra bütün gelirlerini, faiz gelirleri ile birleştirip bir daha beyan edecekler. Hesaplanan vergiden, ilk beyandaki vergi indirilecek.

Uzatmanın bütün gelirleri içermemesi vergi dairelerini işlem yükünü çok artıracak. Aynı mükellefin iki kez beyan vermesi, eski fişin iptali, verginin mahsubu karışıklıklar yaratacak.

Tebliğde olmamakla beraber kanaatimizce, elinde 31 Marttan daha önceki bir tarihle bankadan alınmış faiz ve vergi özeti olanlar, uzatma talebinde bulunurlarsa ve bu talep kabul edilirse, beyandan sonra bu ortaya çıkacağından, ‘‘gerçek dışı mazeret’’ nedeniyle yasal olarak ceza görebilirler. Çünkü onlar, uzatma için gereken mücbir sebebe sahip değillerdir. Bunun delili de, elleri ile ibraz ettikleri eski tarihli banka hesap ekstresidir.

Tebliğde, Bakanlığın yetkilerini defterdarlıklara verdiği ve sürenin deftarlıklar tarafından uzatılacağı belirtilmekle beraber, vatandaşların dilekçeleri, deftarlıklara mı, vergi dairelerine mi vereceği açıkca belirtilmemiştir.Yorumları Göster
Yorumları Gizle