GeriEkonomi Faizde 3 puan ‘güven’ indirimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faizde 3 puan ‘güven’ indirimi

Merkez Bankası, 3 puan daha düşürüp, bu yılın altıncı faiz indirimini gerçekleştirip, gecelik faizini yüzde 26'ya çekti. Merkez Bankası, ‘‘Piyasada güven ortamı var. İç talepteki canlılık da enflasyon düşüşünü saptırmayacak nitelikte’’ dedi.

Merkez Bankası, 2002 başından bu yana 12'nci faiz indirimini gerçekleştirdi. Dün faizleri üç puan daha düşünce, gecelik ve haftalık borçlanma oranı yüzde 26 oldu. Ayrıca, borç verme faiz oranı yüzde 35'ten yüzde 31'e, diğer vadelerde 1 haftalık borçlanma faiz oranı yüzde 29'dan yüzde 26'ya çekildi.

Geç likidite penceresi uygulaması çerçevesinde de Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-16.30 arası gecelik vadede uygulanan borçverme faiz oranı yüzde 40'tan yüzde 36'ya düşürülürken, yüzde 5 olan borçlanma faiz oranı değiştirilmedi.

Ayrıca, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanının faiz oranlazde 31'den yüzde 28'e indirildi.

İÇ TALEP ETKİSİ

Daha önceki açıklamalarında iç talepteki artışın enflasyon üzerinde etkisinin olmayacağını savunduğundan faiz indirimi beklentisini güçlendiren Merkez Bankası bu yılın altıncı, son iki yılın da 12'nci faiz indirimini dün gerçekleştirdi. Merkez Bankası dünkü indirim sonrası yaptığı açıklamada da iç talep canlanmasının ‘henüz’ ekonominin üretim potansiyelini etkileyecek olmadığını ve bu nedenle de enflasyon düşüşünü desteklediğini belirtti.

2002 yılı başından bu yana toplam 33 puan faiz düşüren Merkez Bankası dünkü indirim ile birlikte yaptığı açıklamada, mali ve parasal disiplinin, enflasyonla mücadelenin olmazsa olmaz koşulları olduğunu belirterek, ekonomik birimlerin mali ve parasal disiplin sağlayan mevcut programın kararlılıkla uygulanacağına dair algılamalarının güçlenmesi sonucu ortaya çıkan güven ortamının, döviz kurlarında istikrar oluşturduğuna değindi.

BEKLENTİLER İYİ

Merkez Bankası, böylelikle, gerek girdi maliyetleri, gerekse bekleyişler kanalıyla enflasyonun düşmeye devam ettiğini de ifade ederek, şu noktalara dikkat çekti: ‘‘Ayrıca, iç talepte gözlenen canlanmanın henüz ekonominin üretim potansiyelini zorlayacak düzeyde olmaması da yıllık enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Eylül ayında, yıllık tüketici fiyatları enflasyonu yüzde 23'e, toptan eşya fiyatları enflasyonu da yüzde 19.1'e gerilemiştir. Bu değerler, 2003 sonu enflasyon hedefinin ulaşılabilir olduğu hakkındaki kanaatleri son derece kuvvetlendirmiştir. Enflasyondaki olumlu gelişmelerin, mali disiplin ve yapısal reform sürecinin kesintisiz devamına bağlı olduğu açıktır. Bu çerçevede, enflasyon dinamikleri açısından belirleyici olan kamu kesimi gelirler politikasının, 2004 yılı enflasyon hedefi ile uyumlu bir biçimde belirleneceğine ilişkin açıklamalar ile bütçe disiplinininyılın kalan döneminde ve 2004 yılında da korunması için alınan önlemler, ekonomide olumlu gelişmelerin devam edeceği yolundaki görüşlerimizi güçlendirmektedir.’’

ÖTV artışı cari denge için olumlu

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, otomobildeki ÖTV’nin, cari açığı azaltmak için arttırılıp arttırılmadığı sorusuna şu yanıtı verdi: ‘‘Kamu maliyesi politikası çerçevesinde alınan bütün tedbir, ülkenin ekonomik istikrarına yönelik sonuçlar verir. ÖTV artışı da iç talebi kontrol etttiği için cari dengeye olumlu katkısı olacaktır.’’

Merkez: Ücret ve fiyatlara dikkat

Merkez Bankası dün faizleri 26'ya indirdikten sonra yaptığı açıklamada, iktisadi temellerdeki düzelmeye karşın, enflasyonda yeteri kadar düşüş sağlanamamasının, dışsal şokların yokluğunda, ancak ve ancak bekleyişlerdeki olumsuzluklardan kaynaklanabileceğine dikkat çekildi. Bu durumda, enflasyon bekleyişlerinin hedef alınan enflasyon ile uyumlu hale getirilmesinin son derece büyük önem arz ettiği kaydedilerek, ekim ayı birinci dönem ‘Beklenti Anketi’ sonuçlarına göre yıl sonu enflasyon bekleyişlerinin, yüzde 20'lik yıl sonu hedefinin altına düşerek yüzde 19.8'e, gelecek 12 aylık enflasyon bekleyişlerinin ise yüzde 16.5'e gerilediği hatırlatıldı. Merkez Bankası, 2004 enflasyon hedefinin yüzde 12 olduğu dikkate alındığında, bekleyişlerin bu hedefe yaklaşmasının önemli bir gelişme olduğu, ancak bu yaklaşmanın daha da hızlanması gerektiğinin açık olduğu belirtilerek, ‘‘Şüphesiz, bekleyişlerin hedefe yaklaşması tek başına yeterli değildir. Daha önemlisi, enflasyonist bekleyişlerde görülen bu iyileşmenin özel kesimin ileriye yönelik olarak yapacağı ücret, fiyat ve benzeri sözleşmelere de yansımasıdır’’ denildi.

Borsa faiz moraliyle yükseldi dolar düştü

Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrasında son günlerde dalgalı seyir izleyen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 259 puan artışla 15.382 puandan kapandı.

Merkez Bankası dolar satış kuru yaklaşık 8 bin lira düşüp 1 milyon 408 bin liradan kapanırken İstanbul serbest piyasasındaki dolar değeri de beş bin lira geriledi ve 1 milyon 412 bin lira oldu. Bono ve tahvil piyasasında ise gösterge faiz, faiz indiriminden sonra 0.78 gerileyip dünü 30.01'den kapattı.

İMKB, dün Merkez Bankası'nın faiz indirniminden sonra güne hızla yükselerek başladı. İlk seansın ilk dakikalarında 15.300 puanı aşan İMKB-100 Endeksi, günün kalankısmında 15.450 puanla 15.200 puan arasında dalgalandı ve kapanışta, yüzde 2.39 artışı sağladı. Borsada işlem hacmi önceki gütn ulaşılan 1.4 katrilyon liradan sonra dün de 1 katrilyon lira oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle