GeriEkonomi Faiz silahı ve paketler İMKB’yi yüzde 7.38 uçurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faiz silahı ve paketler İMKB’yi yüzde 7.38 uçurdu

Faiz silahı ve paketler İMKB’yi yüzde 7.38 uçurdu
refid:10249027 ilişkili resim dosyası

ABD’nin faiz indirimi sonrasında, başta yine ABD olmak üzere vatandaşlara yönelik açıklanmaya başlanan destek paketleri piyasaların yüzünü güldürdü. Dünya borsaları ile birlikte hızla yükselen İMKB’de endeks dün yüzde 7.38 oranında arttı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimi ABD hükümetinin mortgagezedelerin borçlarını yeniden yapılandırma konusundaki adımı piyasaların yüzünü güldürdü. Dünya borsalarındaki sert yükselişin peşine takılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yüzde 7.38 oranında değer kazandı.

Faiz indirimleri geldi

FED’in beklendiği gibi faiz oranını yüzde 1’e çekerek 4 yıl önceki seviyelere döndü. FED’in faiz indirimi öncesinde ise Çin, Tayvan ve Norveç Merkez Bankaları da faiz indirimi yaptı. İngiltere, Japonya ve Avrupa’dan ise faiz indirimi gelmesi bekleniyor. Merkez Bankalarının faiz silahını çekmesi piyasalardaki ateşi düşürdü. Ancak piyasalar FED’in faiz indiriminin ardından yapılan açıklamalara kilitlendi. FED faiz kararı sonrası önümüzdeki dönemde faizlerin yüzde 1’in altına düşeceği sinyalide verildi. Piyasalar 16 Aralık’taki toplantıda yüzde 0.50 indirim gerçekleşeceğine kesin gözüyle bakarkılıyor. Öte yandan ABD’nin mortgagezedelerin borçlarını yeniden yapılandırma hamlesi, Japonya’nın ekonomiyi canlandırıcı paketi piyasaların umudunu artırdı. IMF ve Dünya Bankası destekli planların Doğu Avrupa’da etkinlik azanması da piyasaların iyimserliğini artıran önemli unsurlar oldu. Tüm bu gelişmeler Önceki gün Wall Street’te sert yükselişleri gündeme getirdi. Asya borsaları uçuşa geçti.

Asya ve Avrupa yükselişte

Dün Asya’da Hong Kong borsası yüzde 12.82, Japonya’da Nikkei endeksi ise yüzde 9.96 prim yaptı. Güney Kore’de borsa yüzde 12 değer kazanırken, Singapur, Tayvan ve Filipinler’de borsalar yüzde 4 veya daha fazla arttı. Avrupa da güne yükselişle başlandı. Fransa’da CAC 40 yüzde 5.25, Londra borsası ise 1.16 artıda kapandı. ABD’de ise Dow Jones, Nasdaq ve S&P endeksleri yüzde 2’yi aşan yükselişle başladı. Bu gelişmeler İMKB Ulusal 100 endeksinin güne sert alımlarla başlamasına neden oldu. Yüzde 7.19 yükselişle 26.948 puandan güne başlayan borsa, hızlanan alımlarla 27 bin puanı test ederek gün içinde yüzde 9’a varan değer artışı yakaladı. Gün sonunda yüzde 7.38 kazanç sağlayan borsada kapanış 26.733 puandan gerçekleşti.

Dolar 1.46 YTL’yi denedi

Global piyasalarda dolar likiditesine yönelik atılan adımlar içeride de doların 1.4680 YTL’ye kadar gerilemesini sağladı. Bu seviyelerden yabancı ve yerli yatırımcılar alıma geçti ve dolar 1.54 YTL’ye yükseldi. FED’in Latin ülkeleri ve Kore ile swap anlaşması yapması, Macaristan’ın 25 milyar dolarlık yardım alması ve IMF’nin İzlanda’ya 2 milyar dolarlık paketi piyasalardaki dolar talebini rahatlattı. Böylece hızla güçlenen dolar dün talebin karşılanması nedeniyle Euro karşısında 1.30 seviyelerinden işlem gördü.

Döviz satışa mola

Türkiye’de ise Merkez Bankası 24 Ekim’de başladığı döviz satım ihalelerini, piyasada kaygıların azaldığı gerekçesiyle dün durdurdu. İki ihalede 100 milyon dolar satan Merkez Bankası, gerekirse tekrar ihalelere başlanacağını açıkladı. Bu gelişmelerle dün dolar bankalararası piyasada 1.4680 YTL’ye kadar gerileyerek açılış yaptı. Dolar bugün valörlüde 1.53 YTL’den işlem gördü. Dolar serbest piyasada 1.54 YTL’den günü tamamladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle