GeriEkonomi Faiz indirimini destekliyoruz gerekirse ek önlem alabiliriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faiz indirimini destekliyoruz gerekirse ek önlem alabiliriz

Faiz indirimini destekliyoruz gerekirse ek önlem alabiliriz
refid:16834599 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimine destek verdi. Babacan, “Merkez Bankası faizi kısa vadeli sermaye girişini kolaylaştırmayacak kadar düşük, iç talepte aşırı ısınmaya yol açmayacak kadar yüksek olmalı. Gerekirse ek önlemler de alırız” dedi.

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankasının faiz indirimini desteklediklerini, gerekirse ek önlemler de alabileceklerini söyledi. Japonya’nın en yüksek tirajlı ekonomi gazetesi Nihon Keizai Shimbun’a (NIKKEI) verdiği demeçte nükleer santral yapımı ve Türkiye’nin makro ekonomisine değinen Ali Babacan, Merkez Bankası’nın politika faizinin, kısa vadeli sermayenin girişini kolaylaştırmayacak kadar düşük, aynı zamanda iç talepte aşırı ısınmaya neden olmayacak kadar yüksek olması gerektiğini belirtti. Babacan, “Para biriminin değerlenmesinin ihracat üzerindeki etkisi fazla değil, ithalat üzerindeki etkisi ise büyük” dedi. Türkiye’nin serbest sermaye hareketlerini desteklediğini ve ülkenin etrafına duvarlar örmeye benzeyen önlemleri almaya niyetli olmadığını ifade eden Ali Babacan, “Biz kısa dönemli sermaye giriş çıkışlarının etkilerinden şirketlerimizi koruyacağız. Şu ana kadar da önlemler almış durumdayız ve gerekli görülürse, ek önlemler de alabiliriz” diye konuştu.

Artan enerji talebi

Babacan, Türkiye’de sermayenin serbest dolaşımını desteklediklerini ve uzun vadeli yatırımları artırdıklarını ifade ederek, uluslararası finansal işlem vergisi düşünmediklerini de vurguladı. Türkiye ekonomisiyle ilgili olarak varlık balonu ya da enflasyon endişelerinin bulunmadığına işaret eden Babacan, ülke ekonomisinin 2011-2013 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 5 büyüyeceği tahmininde bulundu.

Türkiye’de ilk nükleer santral yapımının Akdeniz kıyısındaki Akkuyu’da Rusya devlet şirketine verildiğini, ikinci santral için inşaat yeri olarak Sinop’ta karar kılındığını ve şu anda Toshiba gibi Japon şirketlerinin projeyi alabilmek için müzakereler yürüttüğünü anımsatan Ali Babacan, arka arkaya nükleer santral istenmesiyle ilgili olarak, Türkiye’nin enerji talebinin yaklaşık yüzde 75’inin ithalata bağımlı olduğunu dile getirdi.

Babacan, şöyle konuştu: “Yüksek hızdaki ekonomik büyümemizle beraber artan enerji talebi nedeniyle nükleer santrallerin yapımında acele ediyoruz. Japonya ile müzakerelerin de hızla sonuçlandırılmasını ümit ediyorum. Nükleer santraller fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltacak ve cari dengede iyileşmeye katkı yapacak.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle