GeriEkonomi Faiz gelirinde beyan süresi bir ay uzuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faiz gelirinde beyan süresi bir ay uzuyor

Maliye Bakanlığı, il defterdarlıklarına faiz gelirini beyan edemeyen mükelleflere bir ay ek süre tanıma yetkisi verdi. Ek süre 31 Mart'tan itibaren başlayacak.

Maliye Bakanlığı, 1997 yılında elde ettiği faiz gelirlerini 31 Mart 1998'e kadar beyan etmek zorunda olan mükelleflerden, ‘‘zor durumda olduğunu belirterek’’ başvuranlara bir aya kadar süre verilmesi konusunda defterdarlıklara yetki verdi.

Maliye Bakanlığı'nın konuyla ilgili vergi usul yasası tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğde, bazı mükelleflerin yaptıkları başvurularda banka ve benzeri finans kurumlarından elde ettikleri menkul sermaye iratlarını doğru olarak beyan edilmesine olanak sağlayacak bilgi ve belgeleri bu kuruluşlardaki yığılmalar nedeniyle temin edemediklerini gerekçe göstererek, bu gelirlerle ilgili beyanname verme süresinin uzatılmasını istedikleri belirtildi.

Faiz ve benzeri menkul sermaye iratlarından vergi stopajı yapıldığını gösteren belgenin yıllık beyannameye eklenmesi gerektiği hatırlatılan tebliğde, banka ve diğer finans kurumlarından elde edilen menkul sermaye iratlarının belgelendirilmesindeki güçlüklerin Bakanlık tarafından ‘‘zor durum’’ olarak kabul edildiği ancak Vergi Usul Kanunu'nun Bakanlığa topluca beyanname verme süresini uzatma yetkisi vermediği bildirildi.

DEFTERDARLIĞA YETKİ

Zor durumda bulunmaları nedeniyle vergi işlemlerine dönük ödevlerini süresinde yerine getiremeyecek mükelleflere beyan süresinin bitiminden önce ayrı ayrı başvuruda bulunmaları halinde yasal sürenin bir katını aşmamak koşuluyla süre verilmesine olanak bulunduğu, Bakanlığın da bu yetkisini tamamen veya kısmen Maliye teşkilatına devredebileceği hatırlatıldı.

Tebliğe göre, beyan etmek zorunda oldukları gelirleri sadece banka ve benzeri finans kurumlarından elde edilen menkul sermaye iratlarından oluşan mükelleflere zor durumda bulunduklarına ilişkin olarak başvuruda bulunmaları halinde defterdarlıklar bir aya kadar süre verebilecekler.

Faiz ve benzeri menkul sermaye iratları dışında beyan etmek zorunda oldukları diğer gelirleri de bulunan mükellefler ise bu gelirleri için süresinde beyanname verecekler. Ancak belgelenmesinde güçlük çektikleri faiz gelirleri için süre talep edebilecekler.

Maliye, faizini beyan etmeyenin peşine düşecek

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, il defterdarlıklarına verilen faiz geliri beyanını bir ay uzatan tebliğle birlikte bir iç genelge yayınladı. Temizel, bu genelgede, süre uzatımına rağmen faiz gelirini beyan etmeyenlerle ilgili hemen inceleme başlatılmasını istedi. Bir Maliye yetkilisi, ‘‘Bazı tasarruf sahipleri, KKTC gibi bazı yerlerdeki kıyı bankalarında olan hesaplarının bu kapsama girmediğini veya onları yakalayamayacağımızı düşünüyor. Böyle düşünenler yanılır. Bunların hepsini rahatlıkla takip edebiliyoruz. O bakımdan bir an önce beyanlarını yapmalarında yarar var’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle