GeriEkonomi Faiz dışı fazla 3.9 katrilyon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faiz dışı fazla 3.9 katrilyon

Hazine'nin nakit gerçekleşmelerinde, bu yıl Mart ayında, 3.9 katrilyon lira faiz dışı fazla verilirken, 4.6 katrilyon lira faiz ödendi ve nakit dengesi 0.7 katrilyon açık verdi. Yılın ilk 3 ayında Hazine'nin nakit dengesi açığı ise 8.8 katrilyon lira oldu.

Hazine Müsteşarlığı, 2004 yılı Mart ayı Hazine nakit gerçekleşmesine ilişkin geçici sonuçları açıkladı.

Buna göre, Mart'ta nakit bazda toplam 9 katrilyon 728.7 trilyon lira olarak elde edilen nakit gelirin, 1.1 katrilyon lirası kamu bankalarından temettü geliri olarak sağlandı. Aynı dönemde 5.9 katrilyon lira faiz dışı harcama yapıldı ve 3.9 katrilyon lira faiz dışı fazla oluştu. Toplam 4.6 katrilyon lira faiz ödemesinden sonra Hazine Nakit Dengesi 0.7 katrilyon lira açık verdi. Verilen nakit açığı net borçlanmayla finanse edildi ve hazine kasa/banka hesaplarında 715 trilyon lira değişim meydana geldi.
 
Bu yılın Ocak-Mart aylarını kapsayan dönemde ise nakit bazda toplam 23.1 katrilyon lira gelir elde edildi. 18.1 katrilyon lira faizdışı harcama yapıldı ve 5 katrilyon lira faiz dışı fazla oluştu. Toplam 13.8 katrilyon lira faiz ödemesinden sonra hazine nakit dengesi 8.8 katrilyon lira açık verdi.

Bu gelişmeler sonucunda Ocak-Mart 2004 döneminde nakit açığı yine net borçlanmayla finanse edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle