GeriEkonomi Faiz ‘dip’ rekoru yeniledi yüzde 7’nin altını da gördü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faiz ‘dip’ rekoru yeniledi yüzde 7’nin altını da gördü

Geçen yılın enflasyonunun beklentilerden düşük çıkması, Merkez Bankası’ndan yeni bir faiz indirimi gelebileceği beklentisi içinde olan piyasalarda 8 Ağustos 2012 vadeli gösterge tahvilin faizini yüzde 6.92 ile tarihin en düşük düzeyine çekti. Tahvil-bono piyasasında önceki gün kapanışta ortalama yüzde 7.11, valörlüde ise yüzde 7.13 seviyesinde olan 8 Ağustos 2012 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi düşüş trendini sürdürdü.
Tarihin en düşük seviyesi
Gösterge kağıdın faizi dün sabah açılışta yüzde 7.10 seviyesinde işlem gördü. Gün içinde dalgalanan gösterge tahvilin faizi spot piyasada kapanışta ortalama yüzde 7.08 seviyesindeydi. Aynı kağıdın faizi valörlü işlemlerde önce yüzde 7 seviyesine kadar geriledi, son işlemlerde ise valörlüde yüzde 6.92 seviyesine kadar inerek tarihinin en düşük seviyesini gördü.
Yabancı alımları etkili
Özel bir bankanın tahvil-bono bölüm yöneticisi, “Merkez Bankası’ndan faiz indirim beklentisindeki piyasalarda, gösterge faizin yüzde 7 seviyelerinin altına inmesini bekliyorduk. Yabancılardan da hem uzun, hem kısa vadeli tüm kağıtlara yoğun alım geliyor. Hazine ihaleleri öncesinde gösterge faizin yüzde 6.80-7.00 seviyelerinde kalacağını düşünüyoruz ama ihaleden sonra yüzde 6.75 seviyesini görebilir” diye konuştu.
Bono faizleri hızlı düşerken, Euro-dolar paritesinin yükselişine paralel, dolar 1.56 TL seviyesinden 1.54 TL’ye geriledi. Euro-dolar paritesi dün 1.33 seviyesinin üzerinde işlem gördü. Bir bankanın döviz masası yöneticisi Euro’nun güçlenmesi ile ilgili olarak, “Çin Başbakan Yardımcısı’nın İspanya tahvili almaya devam edeceklerine dair açıklamalar Euro-dolar paritesini olumlu etkiledi.

İMKB 68 binin üzerine çıktı

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), olumlu enflasyon verisinin ardından, Merkez Bankası’nın politika faiz oranlarında indirim yapacağı beklentisi ve yurtdışı piyasalardaki olumlu havanın desteğiyle yüzde 0.91 yükseldi. İMKB Ulusal 100 endeksi dün kapanışta 68.221 puandan günü tamamladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle