GeriEkonomi Faiz de borsa da düşüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faiz de borsa da düşüyor

Cazip hale gelen kısa vadeli faiz borsanın nefesini kesti. Geçen haftayı 9 bin 422 puanla kapatan İMKB-100 Endeksi, haftanın ilk gününde 250 puan gerileyip 9 bin 172 puana indi. Borsa yüzde 2.65 değer yitirirken işlem hacmi de son ayların en düşük düzeyine gerileyip 167 trilyon lira oldu.

İnterbank, repo ve bono piyasaları da dün sakin sayılabilecek bir gün geçirdiler. Genel olarak dün sabah saatlerinde, cumaya göre düşük başlayan gecelik faizler, gün içinde yaklaşık 30 puanlık zıplamalar yapmalarına karşın kapanış ortalamaları itibariyle düşüşe devam ettiler. Faiz oranlarındaki gerilemenin, Merkez Bankası'nın sürdürdüğü piyasaları likit tutma politikasına uygun olarak sürdüğü uzmanlarca belirtildi.

Cuma günü gecelik ortalaması yüzde 63 olan İnterbank faizi dün yüzde 61.75'e indi. Repo piyasasındaki ortalama faiz yüzde 63.81 olarak, cuma seviyesinde kapandı. Bono oranlarıysa dünün en aktif devlet tahvili olan 21 Şubat 2001 vadeli tahvilde yıllık bileşik yüzde 95 oldu. Bu tahvilin geçen cuma günü yıllık bileşik oranı yüzde 104 düzeyindeydi. Bono piyasasında 20 Haziran 2001 vadeli tahvilin oranı da cuma günkü yüzde 77.94'ün altına inerek yüzde 75.07 oldu. Dün piyasalarda faizlerin daha fazla düşük olmasını bankaların açık pozisyon kapatmak amacıyla dolar alımına başlamaları engelledi. IMF ve Dünya Bankası ile varılan 10.4 milyardolarlık anlaşma sonrasında Merkez Bankası'na sürekli döviz satan bankalar 8 iş günü sonra ilk defa alıcı konuma geçtiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle