GeriEkonomi Facebook’u Türkçe’ye çevirdi yoğun mesai istifa ettirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Facebook’u Türkçe’ye çevirdi yoğun mesai istifa ettirdi

Facebook’u Türkçe’ye çevirdi yoğun mesai istifa ettirdi
refid:21211808 ilişkili resim dosyası

Dünyanın önde gelen sosyal paylaşım sitesi Facebook’un ilk Türk kadın çalışanı olan Selena Çelik, istifa edip Türkiye’ye döndü.

Şirket içinde kurulan Türk takımının iki kurucusundan biri olan Çevik, Türkçe Facebook’un da başarılı ismiydi. Ancak Facebook’taki yoğun mesai ve Türkiye’deki teknoloji pazarının gelişmesi Çevik’i istifaya zorladı. Çevik, Facebook’ta yaşadığı iş deneyimini şöyle anlattı:

Öğle uykusu var

“Facebook’ta işe girerken çalışanlara hisse veriyorlar. O kadar yoğun çalışıyorduk ki başımızı kaşıyacak vaktimiz yoktu. Bize bir iş verilir ve o işi bitirmek için çalışırdık. Bizim mesai saatimiz yoktu, öğlen şirkette iki saat uyuklarken kimse karışmazdı. İstenen verilen işi zamanında bitirmekti, o kadar. Çalışanların yıllık 21 gün izin hakkı var. Silikon Vadisi’nde kiralar çok yüksek. Facebook kira masraflarının bir kısmını ödüyor. Yemek ve ulaştırma giderleri dahil birçok ihtiyacımızı Facebook karşılardı.

Gül, ne sordu

Bugünlerde Silikon Vadisi’nde bulunan Turkish–American Business Connection isimli bir dernekte çalışıyorum. Twitter, Google ve Cisco gibi teknoloji şirketlerinde çalışan Türkleri bir araya getiriyoruz. Bunun dışında Türkiye’den gelen hükümet yetkilileri veya ünlü isimleri ağırlıyoruz. Gelenlere Facebook dahil Silikon Vadisi’ndeki şirketleri gezdiriyoruz. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Silikon Vadisi’ne geldiğinde kendisiyle konuşma şansım oldu. Bana ‘Facebook neden Türkiye’de şube açmıyor’ diye sorduğunda ‘vergi ve bazı hukuksal uyuşmazlıklar yüzünden’ diye cevap verdim.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle