GeriEkonomi Fabrikadan alabilen otelciye içki ithalatı serbest olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fabrikadan alabilen otelciye içki ithalatı serbest olacak

Otellerin vergiler nedeniyle içki fiyatlarının yüksekliğinden yakınmalarına çözüm bulundu. Turizm Bakanı Atilla Koç, Maliye Bakanlığı’nın, içki fiyatlarının yüksekliğinden yakınan otelcilere doğrudan fabrikasından alınmak ve özel bandrol yapıştırılması şartıyla, içki ithalatı izni verilmesi için çalışma yaptığını açıkladı.

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Maliye Bakanlığı’nın, içki fiyatlarının yüksekliğinden yakınan otelcilere doğrudan fabrikasından alınmak ve özel bandrol yapıştırılması şartıyla, içki ithalatı izni verilmesi için çalışma yaptığını açıkladı. Koç, "Konu benim değil, Maliye’nin. Ama bence şart. Çünkü otelci haklı; doğrudur yüzde 18 KDV’yi yüksek bulmaları normal. Maliye de haklı. 72 milyonluk bir ülkede sadece 6 milyon vergi mükellefi varsa KDV, katma değer değil, kontrol vergisi de olur, yüzde 18 de olur" dedi.

CEZASINI KESERSİN: Böylesi bir ithalatın kaçak içki satışını artırıp otel sahiplerine haksız rekabet yolu açabileceği kuşkusu üzerine, "Bu olamaz; çünkü o içkinin üzerinde özel bandrol olacak. Sen bu bandrollü içkiyi otelin dışında yakalarsan, cezasını kesersin" yanıtı veren Koç’un diğer açıklamaları da şöyle:

NE GÜZEL OLUR AMA: Bodrum’un imar yetkisini Ankara’ya almamızın hiçbir politik gerekçesi yok. Bodrum Belediye Başkanı CHP’li arkadaşımız çok dürüst biri. Konunun onun şahsıyla bir alakası yok. Aslında oralara başka türlü bakmak lazım. Ben de o kadar çok belediye olacağına tek belediye olsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Bu tür turizm yöreleri çabuk büyüdüğü için çevre belediyelerin hepsi iç içe geçmiş. Ayrıca bu tür büyük turizm bölgelerinde tek bir yerel otorite olmasında yarar var. Normali bu. Birçok belediye olmamalı. Ancak, ben yapılabilecek şeyleri söylemeliyim. Çok güzel olur; ama seçime 14-15 ay kalmışken bu yapılamaz gibi geliyor bana.

TERMALCİYE YİD’LE HAVAALANI: Turizmi çeşitlendirmek için yoğun çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’nin 1350 termal kaynağı var. 5 bölgede 21 termal alanı oluşturuyoruz. Bu bölgeler şunlar: Manisa-Aydın-Denizli-İzmir, Balıkesir-Bursa-Yalova, Ankara’nın batısı-Uşak-Afyon’un kuzeyi- Kütahya-Eskişehir, Kapadokya-Sivas, Sakarya-Düzce-Bolu. Afyon-Kütahya-Uşak üçgenini ortasına Altıntaş bölgesine havaalanı yapılacak. Bu havaalanını orada termal yatırımı yapanlara Yap-İşlet-Devret modeli ile vermeyi düşünüyoruz. Yapılacak bütün bu yatırımlara dünyanın en büyüklerinin de ilgi göstereceğine eminim.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle