GeriEkonomi F-16 yapalım Türkiye’yi de alalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

F-16 yapalım Türkiye’yi de alalım

IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarında Uluslararası İktisat Enstitüsü Direktörü Fred Bergsten, Sanayileşmiş yedi ülkenin oluşturduğu G7’nin genişletilerek, G-20 üyesi olan Türkiye’yi de içine alacak bir yapılanmaya gitmesini önerdi.

SANAYİLEŞMİŞ yedi ülkenin oluşturduğu G7’nin genişletilerek, G-20 üyesi olan Türkiye’yi de içine alacak bir yapılanmaya gitmesi önerildi. Uluslararası İktisat Enstitüsü Direktörü, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları çerçevesinde yaptığı öneride, G7’nin, uluslararası ekonomik ve siyasi olayları çözmede etkili olamadığı, çünkü diğer güçlü gelişmekte olan ülkeleri içine alamadığını belirterek, daha geniş ve etkili bir yapının kurulmasını tavsiye etti. Uluslararası çevrelerden de edstek bulan bu teklife göre, G7’nin, kendisini tasfiye ederek, Türkiye’nin de içinde bulunduğu G20’yi içine alan yeni bir yapılanmaya gitmesi öngörülüyor.

AB’ye tek bir koltuk verileceği için G7, IMF ve Dünya Bankası’nın da temsil edileceği yeni yapılanmadaki üye sayısı 16 olacak ve bu yeni grubun ismi ise ‘F-16’ olacak. Fred Bergsten, F-16’nın, daha geniş temsil nedeniyle, GF ve IMF’nin üstesinden gelemediği, Arjantin borç krizi gibi uluslararası krizlerin üstesinden gelebileceğini, Çin ve Diğer Asya ülkelerinin de bu güç içinde yer alacağını, ayrıca petrol üreten ve tüketen ülkelerin de bu grup içinde yer almasıyla, dünyanın ekonomik sorunlarının daha rahat çözülebileceğini vurguladı.

ZENGİNLER KULÜBÜ:

G7, dünyanın önde gelen sanayileşmiş ülkeleri tarafından ekonomik politikaların koordinasyonunu sağlamak amacıyla 1975 yılında kurulmuş bir gruptur. ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada’ya 1991’den beri Rusya’nın da katılımıyla adı G8 olarak da anılmaya başlanmıştır. Ancak ABD eski başkanı Bill Clinton’un Denver zirvesini ‘Sekizler Zirvesi’ olarak belirleyerek, Rusya’nın resmen katılımını tanımaya yönelik girişimine rağmen, Rusya henüz G7’nin tam üyesi olarak düşünülmemekte ve tüm zirve toplantılarına katılamamaktadır. Öte yandan 1977’den bu yana Avrupa Birliği’nin temsilcileri de G7 zirvelerine katılmaya başlamışlardır.

KURULUŞ AMAÇLARI:

G7’nin 1975 yılındaki ilk zirvesinin amacı, dünyada yaşanan krizlere karşı önde gelen batılı sanayileşmiş ülkelerin tepkilerini koordine etmekti. Zamanla tekrarlanan G7’ye üye ülkelerin liderlerinin toplantıları ile politika farklılıklarının giderilmesi ve uluslararası ekonomik sistemin yeniden düzene oturtulabilmesi yönünde kolektif liderliğin gelişimi amaçlandı. Zirve toplantıları, ilk yıllarda döviz kurları, uluslararası ticaret ve Sovyetler Birliği’ne karşı Batı politikasının belirlenmesi gibi konularda üye ülkeler arasındaki farklılıkların ayrıntılı bir şekilde görüşülmesine zemin oluşturuyordu. 1975 yılından beri G7’nin gündemi ve konusu sık sık yaşanan ekonomik ve politik krizlerin baskısı altında sürekli genişledi. Ekonomik konulardaki tartışmalara ek olarak, her zirvede toplantıların bir tam günü terörizm, nükleer silahlar, enerji ve çatışma bölgeleri gibi ekonomi dışı konuların müzakerelerine ayrılmaya başlandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle