GeriEkonomi Eylül ihracatta rekor ayı oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eylül ihracatta rekor ayı oldu

Türkiye eylülde 7 milyar dolar sınırına yaklaşan ihracatla aylık bazda ihracat rekoru kırdı. Yılın ilk 9 ayında ihracat 53.5 milyar dolara kadar çıkarken, eylül sonu itibariyle son bir yıllık ihracat 72 milyara dayandı.

YÜZDE 20.4’LÜK ARTIŞ:

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Hatay’da açıkladığı verilere göre eylülde kayda alınan ihracat geçen yılın ayın ayına göre yüzde 20.4 oranında artarak 6 milyar 971 milyon 663 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam Türkiye’nin şimdiye kadar aylık bazda yaptığı en yüksek ihracatı oluşturdu. Şimdiye kadar en yüksek ihracat rakamına 6 milyar 739 milyon dolarla geçen yıl aralık ayında ulaşılmıştı. Ocak-eylül dönemindeki toplam ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.4 oranında artarak 53 milyar 524 milyon dolara çıktı. Eylül sonu ile son bir yıllık ihracat da yüzde 21.1 artarak 71 milyar 966 milyon dolara yükseldi. Eylül ihracatına en büyük katkıyı yüzde 46.4’lük artışla 1 milyar 171 milyon dolara kadar çıkan tarım sektörü yaptı. Tarım ihracatındaki bu artışta fındık ihracatının yüzde 91 oranında artarak 400 milyon doları, hububat ve bakliyat ihracatının yüzde 49 artarak 225 milyon doları aşması belirleyici oldu.

OTOMOTİV YİNE ÖNDE:

Sanayinin alt sektörlerinden en yüksek ihracatı 1 milyar 190 milyon dolarla taşıt araçları ve yan sanayi sektörü gerçekleştirdi. İhracatını yüzde 20.7 oranında artıran bu sektör, mayıstan sonra ikinci kez hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünü geride bıraktı. Hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı ise yüzde 11 oranında artarak 1 milyar 183 milyon dolar oldu. Bu arada değerli YTL nedeniyle ihracatçıların sıkıntılarının devam ettiğini belirten TİM Başkanı Oğuz Satıcı, ‘ihracat devam edebilsin’ diye ihracatçının kendi kaynaklarından, varlıklarından fedakarlıklarda bulunduğunu, bu fedakarlığın da belli bir sınırı olduğunu kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle