Eximbank faiz indirip vade uzattı

Ankara
12.09.2005 - 14:18 | Son Güncelleme:

Türk Eximbank, bir yıl vadeli olarak kullandırdığı kısa vadeli döviz kredilerinin vadesini 18 aya çıkarıp, faiz oranlarında da 0.25-0.50 puanlık indirim yaptı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu yaptığı yazılı açıklamada, ekonomide yaşanan olumlu gelişmeler sonucunda dış kaynak olanaklarının genişlediğini ve buna paralel olarak Eximbank’ın borçlanma maliyetlerinin de düştüğünü bildirdi. Kılıçoğlu, faiz indirimiyle bu olumlu etkinin ihracatçılara yansıtılarak daha uygun koşullarda finansman sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Yapılan düzenlemeyle ihracat sektörüne bu gün itibariyle Libor+0.50-Libor+1.25, KOBİ’lere ise 18 ay vadeli Libor+1 faiz oranıyla kredi kullana olanağı getirdiklerini belirten Kılıçoğlu Eximbank’ın kullandırdığı kredilerle ilgili olarak da şu bilgileri verdi: "Yıl başından bu güne kadar kısa vadeli kredi programları kapsamında 2 bin 200 firmaya 2.4 milyar dolar kredi kullandırıldı. 2.7 milyar dolarlık ihracatın da sigorta kapsamına alınmasıyla ihracata sağlanan toplam destek 5.1 milyar dolara ulaştı. İhracat sektörünün rekabet gücünün artırılmasına yönelik Eximbank desteği yıl sonuna kadar 8 milyar dolara ulaşacaktır."

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı