GeriEkonomi Evteks otelleri doldurdu, 100 bin kişi bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evteks otelleri doldurdu, 100 bin kişi bekliyor

Evteks otelleri doldurdu, 100 bin kişi bekliyor
refid:14779036 ilişkili resim dosyası

Dünyanın 2’nci, Türkiye’nin en büyük fuarı İstanbul Ev Tekstili Fuarı (Evteks) açıldı. Bu yıl 16’ncısı düzenlenen Evteks Fuarı’na, 1000’in üzerinde firma katılıyor.

100 binin üzerinde katılımcı beklenen fuara yurtdışından büyük ilgi gösterilirken, İstanbul’daki bir çok otelde doluluk oranı yüzde 100 oldu. Dünyadaki en prestijli sektörlerin başında ev tekstilinin geldiğini söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bu sektör bize ihracat yapmayı öğretti. Dış pazarları keşfetmeyi öğretti” dedi. Eskiden Türkiye ihracatının yüzde 90’ını tarım sektörünün yaptığını hatırlatan Mehmet Büyükekşi, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye, şu an ihracatının yüzde 90’a yakınını sanayi ürünlerinden yapıyor. Bugün böyle bir tablo varsa, bu tablo tekstil sektörümüzün açtığı yolun eseridir. Bu sektör sayesinde Türkiye’nin sanayileşme hamlesi hız kazandı. Yeni üretim sahaları ve istihdam alanları açıldı. 2010 yılının ilk 4 ayında ihracatta güzel günler yaşandı ve ülke ihracatı yüzde 23 arttı. 111 milyar dolarlık ihracat hedefini 115 milyar dolar revize ettik.”

Fuara Türkiye’nin ciddi alıcı çekmesini beklediklerini anlatan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, şöyle konuştu: “Evteks fuarı dünyada yükselen bir trend. Avrupalı büyük alıcılar bu fuara geliyor. Bu da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. 2008 yılında 6.8 milyar dolarlık tekstil ihracatının 3 milyar dolarını ev tekstili sektörünün yaptı. 2010’un ilk dört ayı doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Mart ve nisan ayında ulaştığımız aylık 560 milyon dolar düzeyindeki rakamlar, 2008 rakamlarını yakaladığımızı bize gösterdi. 2010 sonunda ev tekstili sektörü 2008 rakamlarına ulaşacaktır.”

Yunanistan endişesi var

EN fazla ihracat yapılan ilk 30 ülkeye yüzde 78 ihracat artışı sağlandığını açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Almanya’ya yüzde 18, İtalya’ya yüzde 36, Fransa’ya yüzde 32, İspanya’ya yüzde 54, İsveç’e yüzde 41 ihracat artışı sağladık. Komşu ve çevre ülkeler, Asya ve Pasifik ülkeleri ile Güney Amerika ülkelerine çok büyük ihracat artışlarımız var. Ancak Yunanistan’da başlayan sıkıntı bizi de endişenlediriyor. Kurların tutarlılığa kavuşmasını bekliyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle