GeriEkonomi ‘Evinizin değerini yükseltin’ baskısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Evinizin değerini yükseltin’ baskısı

Yeni vergi yasası ve ona bağlı Emlak Vergisi tebliğinden sonra beyannamelerini vermek isteyenlerin beyannameleri alınmıyor. Daha doğrusu, vatandaşların yasaya ve tebliğe uygun bir şekilde rayiç bedellerini serbestçe beyan etme hakkı ellerinden alınıyor. Vatandaşların beyan ettikleri matrahlar ve beyanlar yerine, idare; kendini vatandaş yerine koyarak beyanda bulunuyor. Bu şekle uymayan vatandaşın beyanı kabul edilmiyor. Bu tarz ise, vatandaşın yasalara aykırı bir şekilde fazla vergi vermesine ve özellikle ilerki yıllarda fazla para ödemesine sebep olacak bir yöntemdir. Özellikle Fatih, Kadıköy, Zeytinburnu belediyelerinin yasa ve tebliğe aykırı bir davranış içinde ve vatandaşın aleyhine, Tuzla Belediyesi'nin ise tebliğe uygun bir davranış içinde olduğunu gözledik.

HAKKINIZI KULLANIN

Bütün Emlak Vergisi mükelleflerini, idarenin zorlamasına boyun eğmeden, yasa ve tebliğdeki haksızlıklara rağmen yasa ve tebliğe uygun beyan haklarını kullanmada dikkatli davranmaları konusunda uyarıyoruz.

Çünkü belediyelerin uygulamaları, yasa ve tebliğdeki haksızlıkların boyutunu arttırmakta, vatandaşları emlak değerlerini dört kat yükseltmeye mecbur etmektedirler. Yeni verecekler için bedel artırmak mecburiyeti olmadığı gibi, eski verenler için de böyle bir mecburiyet yoktur.

Beyan yenilemek zorunlu değil

BEKİR YARKIN (İSVİÇRE): Mayıs ayında Türkiye'de izindeydim. Emlak vergi beyannamelerini verdim. Vergilerimi ödedim. Eylül sonuna kadar düzeltme hakkım varmış. Fakat benim Türkiye'ye gelme imkanım yok. Eylülden sonra yeni kanuna göre düzeltme imkanımız olacak mı? Değer yükseltmeye mecbur muyuz?

Mayıs ayında emlak vergi beyannamelerini verenlerin, bu beyanlarını yenilemeleri mecburi değil. Bu nedenle beyanlarını yenilemeyenlerin ve bedel artırmayanların cezalandırılmaları da söz konusu değil. Emlak vergi değerlerini yükseltmek, bazı mükellefler için yararlı, bazıları için ise zararlı.

Konut dışı, işleri gibi binanız varsa, bunu ileride satmayı düşünüyorsanız, satış geliri vergilendirileceği için vergi değerini yükseltme işlemi yapmanız yararlı.

Fakat bu sefer de karşınıza emsal kira bedeli haksız uygulaması çıkacak. Vergi değerinin yüzde beşinden daha az kira da alsanız, yüksek kira almış gibi beyan edeceksiniz.

Eğer oturduğunuz ya da kirada olan eviniz varsa ve satmanız uzak bir ihtimalse, vergi değerini yükseltmenizin yararı yok. Gelecek yıllardaki verginizi artıracağı için zararı var.

Bazı dört kat yükseltmelerde vergi değeri, rayiç değerin çok üstüne çıkıyor. Rayiç değere yakın değerlerin beyan edilmelerini öneriyoruz.Yorumları Göster
Yorumları Gizle