Europay, Türkiye'yi Avrupa'ya aldı

Hürriyet Haber
15.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Europay International'in, kuruluşundan buyana geçen 5 yılda, kart sayısını Avrupa'da 2, Türkiye'de ise 7 kat artırdığı bildirildi. Europay'den yapılan açıklamada, bu hızlı gelişimi dikkate alan Europay International Genel Merkezi'nin, Türkiye'yi ve Türkiye'ye bağlı Orta Asya Cumhuriyetleri'ni, İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkelerin de yer aldığı Güney Avrupa bölgesine dahil etme kararı aldığı vurgulandı.

Açıklamada, Avrupa'nın en büyük ödeme sistemleri kuruluşu olan Europay'ın kuruluşunun 5. yılını kutlamaya hazırlandığı belirtilerek, 1992 yılında Europay markalı kartların toplam 80 milyon iken, bu rakamın 1997 yılının ilk 6 aylık döneminde 160 milyona ulaştığı kaydedildi.

Türkiye Ofisi 4.5 yıl önce açılan Europay International'in, bankalarla yaptığı işbirliği sonucu Türkiye kart pazarının gelişimine büyük katkıda bulunduğu ifade edilen açıklamada, Europay'ın bu süre içinde pazar payını 7 kat artırarak, en hızlı gelişen firma özelliğini kazandığı ve Türkiye'nin Europay'ın 7. büyük kart pazarı konumuna ulaştığı bildirildi.

Europay International Genel Müdürü Mehmet Sezgin ise Europay'ın son 5 yıldır Türk bankaları ve ekonomisine sürekli destek verdiğini ifade ederken, ‘‘Bu 5 yılda ülkeye 2.7 milyar dolar döviz kazandırılmış ve Türk bankacılık sisteminin Avrupa ile entegrasyonu için önemli adımlar atılmıştır’’ dedi.

1992 yılı Ekim ayında Eurocheque International Eurocard International'ın birleşmesiyle kurulan Europay International, Mastercard kredi kartları ve Maestro banka kartalarının Avrupa yönetimini üstlendi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı