GeriEkonomi Euronun kaderi çiziliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Euronun kaderi çiziliyor

Euronun kaderi çiziliyor
refid:18307768 ilişkili resim dosyası

Euro bölgesi liderlerinin, birliğin kaderini etkileyecek toplantısından çıkacak sonucun taslak metni, Reuters haber ajansının eline geçti.Taslak, ekonomik sıkıntı içindeki ülkelere yeni kolaylıklar sağlamayı hedeflerken, AB liderlerinin Yunanistan'ın kontrollü bir şekilde temerrüte düşmesine izin verme niyetinde oldukları belirtildi.

Reuters’ın gördüğü taslak metne göre, euro bölgesinin kurtarma fonu olarak kabul edilen AB Finansal İstikrar Fonu (EFSF), Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’e düşük faiz ve daha uzun vadelerle kredi vermeye devam edecek.

  

FAİZLER AZALACAK, VADELER UZAYACAK

 

EFSF’den alınacak kredilerin vadeleri 7.5 yıldan en az 15 yıla kadar uzatılacak ve faiz oranları şu andaki yüzde 4.5’lik oranın altına indirilecek.

 

Yunanistan ve Portekiz içinse faiz oranları yüzde 3.5 seviyesinde tutulacak.

 

Taslak metinde, “AB olarak, EFSF kredilerinin faiz oranlarını kurtarma fonunun maliyetlerini karşılayacak şekilde, yüzde 3.5 seviyesinde tutacağız” ifadesine yer verildi.

 

Aynı zamanda, Finlandiya’dan yeni kredilere karşı teminat gösterilmesi yönündeki talebe karşılık olarak da “Bu, programın uygulanması için gerekli koşullar temin edildiği zaman hayata geçecek bir mekanizmayla sağlanacak” denildi.

 

Taslak metne göre, EFSF ilk kez ECB’nin bilgisi dahilinde ikinci el tahvil piyasasına da girecek.  

 

Reuters’a konuşan AB kaynakları, Şubat ayında Avrupa Komisyonu tarafından bu önerileri gündeme getirdiğini ancak Almanya’nın bu önerilere karşı çıktığını belirtti.

  

KONTROLLÜ TEMERRÜTE SICAK BAKIYORLAR

Taslak metinine göre, Avrupa Yunanistan'ın kontrollü bir şekilde temerrüte düşmesine izin verme niyetinde. Reuters’ın haberine göre, AB liderleri bankalardan yeni vergiler almadan, borç takasları ve Yunan tahvillerini geri alarak temerrütün kontrolünü sağlamayı planlıyor.

 

BANKA VERGİLERİ OLMAYACAK

 

Reuters’a konuşan bir kaynak, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin uzun saatler süren tartışmanın ardından vardıkları uzlaşmanın, ECB Başkanı Jean-Claude Trichet’in onayını aldığını belirtti.

 

Taslak metinde kurtarma fonuna destek olması amacıyla, bankalardan ek vergi alma fikrinin gerçekleştirilmeyeceği de ifade edildi.

 

 AVRUPA MARSHALL PLANI

Taslak kararlarda, Birlik içinde gelir dağılımı farklılıklarını azaltmakta kullanılan yapısal fonların “Avrupa Marshall Planı” çerçevesinde Yunanistan’ın ekonomik büyüme potansiyelini ve rekabet gücünü artıracak şekilde seferber edileceği kaydedildi.

 

Taslak belgede Yunanistan'ın kurtarılmasında özel sektöre de sorumluluk yükleneceği belirtilerek, “Euro bölgesi içinde Yunanistan'ın kendine has durumu son derece ciddi. Bu nedenle istisnai çözüm gerekiyor. Mali sektör gönüllü olarak Yunanistan’ı tahvilleri yenileriyle değiştirme, vadelerini öteleme ve geri alım gibi alternatiflerle destekleme isteğini ortaya koydu” ifadesine yer verildi.

 

Belgede Yunanistan'ı ikinci kurtarma paketinin büyüklüğü boş bırakılırken, diplomatik kaynaklar bunun 100 milyar euro civarında olacağını belirtiyor.

 

KREDİ KURUMLARININ ETKİSİ AZALTILACAK

Taslak metinde, “Kredi derecelendirme kuruluşlarının AB’nin düzenleyici çerçevesine etkisinin azaltılması gerektiği ve bu bağlamda Avrupa Komisyonu’ndan yeni önerilerin gelmesi konusunda uzlaştık” ifadesine yer verildi.

 

İSPANYA VE İTALYA'YA DA KOLAYLIK HEDEFLENİYOR

 

EFSF’nin euro bölgesinde AB/IMF kurtarma fonu kapsamında olmayan ülkelere de herhangi bir krizle karşı karşıya kalmalarını önlemek amacıyla kredi hatlarının açılabileceği belirtildi.

 

Taslak metne göre, özel sektörden finans yatırımcılarına, Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketinin yükünü paylaşılması yönündeki konuşmaların devam ettirileceği, bütün seçeneklerin masaya yatırılacağı belirtildi.

 

Bununla birlikte taslak metinde, “Finans sektörü Yunanistan’ı desteklemeye gönüllü olduğunu işaretini verdi. Önlerinde tahvil değişimi, ellerindeki tahvilin süresini uzatma ya da ellerindeki kağıtların geri alınması gibi seçenekler var” ifadelerine de yer verildi.

 

HABERİN ARDINDAN EURO VE BANKALARIN HİSSELERİ YÜKSELDİ

 

Bu gelişmelerin ardından gün içinde 1.42’nin altına gerileyen euro dolar paritesi, yüzde 1'in üzerinde bir artışla 1.44 sınırına dayandı. İçerdeyse ise euro yaklaşık yüzde 1.5 yükselerek 2.40 seviyesine yaklaştı..

 

Avrupalı bankaların hisseleri, Yunanistan için düşünülen sonucun bankalara beklendiği kadar zarar vermeyeceği yönünde gelen haberlerle, yüzde 4’ün üzerinde değerlendi.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle