GeriEkonomi Euro krizinin nedeni uykusuzluk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Euro krizinin nedeni uykusuzluk

Euro krizinin nedeni uykusuzluk
refid:21020759 ilişkili resim dosyası

Uluslararası uyku araştırma merkezleri, euro krizinin çözüme ulaşması için Avrupalı liderlerin öncelikle iyi bir uyku çekmeleri gerektiğini söyledi.

Avrupa’da düzenlenen son altı zirve sabaha karşı saat 4’te bitti. En sonuncusu 29 Haziran’daki Avrupa Birliği Maliye Bakanları toplantısıydı. Bu toplantı sabaha karşı saat 5’te bitti.     

 

Toplantıların sabaha kadar sürmesi Avrupalı liderler için iyi bir şey olmadığı gibi araştırmacılar bu durumun 20 Temmuz’da İspanya için bir araya gelinecek toplantıyı da kötü etkileyebileceğini ifade ediyor. O toplantı da yine akşam saatlerinde başlayacak.

 

Araştırmalar eksik uykunun daha önce Çernobil, Exxon-Valdez petrol felaketi gibi konulara yönelik alınan kararların fiyaskoya dönüştüğünü gösteriyor.

 

İngiltere Uyku Topluluğu’nun kurucularından Chris Idzikowski, “İnsan vücudu gece yoğun tempoda çalışmaya çok uygun değildir. Görüşme ve uzlaşma için en kötü zamanlar gecedir” dedi.

 

Yapılan son bir araştırmaya göre sabaha kadar uyanık kalmakla gerçekten sarhoş olmanın vücuda etkileri aynı.

 

Aynı zamanda araştırmalar doğal uyku zamanından daha az yatakta kalmak insanları diğer risklere karşı da savunmasız bırakıyor. Uyku eksikliği beyin fonksiyonlarını kötü etkilerken yanlış kararların alınmasına da neden oluyor.

 

Idzikowski, Avrupalı liderlerin normal bir saatte toplantılarını bitirip, geceyarısından önce uyumalarının daha iyi kararlar almaları açısından önemli olduğunu da belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle