Euro dolar karşısında 9 yılın dibinde

Hürriyet Haber
06.01.2015 - 01:17 | Son Güncelleme:

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları ve Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkacağı endişeleriyle euro dolar karşısında 9 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Euroda çalkantılı seyir devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin Alman Handelsblatt gazetesine fiyat istikrarı hedeflerinin tutmaması ihtimalinin arttığını açıklaması euroyu dolar karşısında düşürmüştü.

Düşüş hafta sonu Alman Der Spiegel tarafından yayınlanan bir haberle hızlandı. Haberde Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Yunanistan'da sol parti Syriza'nın iktidara gelmesi durumunda Euro bölgesinden çıkışına AB'nin hazır olduğunu düşündüğü yer aldı.

Haber yalanlansa da Euro/Dolar paritesi haftanın başlangıcında 1.18605'e kadar düşerek son 9 yılın en düşük seviyesini gördü.

Dolar, TL'ye karşı ise haftaya sakin başladı. Petrol fiyatlarındaki düşük seyrin devamı ve haftasonu Merkez Bankası'nın açıkladığı zorunlu karşılık önlemleriyle dolar şu dakikalarda 2,3414 TL'de seyrediyor.

Alman Der Spiegel Dergisi’nin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberde, hem Almanya Başbakanı Angela Merkel hem de Maliye Bakanı Wolfgang Schauble'nin, Euro Bölgesi'nin Yunanistan'ın çıkışından etkilenmemesini sağlayacak yeterli reformlara imza attığına inandığı belirtildi.

Portekiz ve İrlanda'nın rehabilite edilmesi nedeniyle bulaşıcılık tehlikesinin sınırlandığı belirtilirken, Avrupa İstikrar Mekanizması'nın da etkin bir kurtarma gücü olarak devrede olduğuna dikkat çekildi. Der Spiegel'de çıkan habere açıklık getirmeyen Alman Hükümeti, spekülatif haberler hakkında yorum yapmayacağını ifade etti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı