GeriEkonomi Euro dolar karşısında 1.12'ye geriledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Euro dolar karşısında 1.12'ye geriledi

Euro dolar karşısında 1.12'ye geriledi
refid:28032973 ilişkili resim dosyası

Euro dolar karşısında Kasım 2003'ten bu yana ilk defa 1.12'nin altını gördü.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, ayda 60 milyar euro tutarında devlet tahvili alımlarıyla piyasaya para sürmeye Mart ayında başlayacaklarını dün açıkladı. Bunun üzerine euro resmen çakıldı. Dün 2.74 liradan 2.65 liraya kadar düşen euro, şu sıralar 2.62 seviyelerinden işlem görüyor.

DEFLASYON RİSKİ AZALACAK

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) parasal genişleme programının Avro Bölgesi'ndeki deflasyon riskini azaltacağını ancak enflasyon artışı ve büyümeye dair kesin etkilerinin belirsiz olduğunu bildirdi. Fitch'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, parasal genişlemeyle beraber varlık fiyatlarının yükseleceği ve bu durumunda avronun zayıflamasına yol açacağı ifade edildi. Parasal genişleme programının finansal koşullara sağlayacağı etkinin ve bu etkinin reel ekonomiye yansımasının belirsiz olduğu bildirilen açıklamada, programın Avro Bölgesi'ndeki deflasyon riskini azaltacağı ancak enflasyon artışı ve büyümeye dair kesin etkilerinin belirsiz olduğu aktarıldı. Açıklamada, parasal genişleme programının enflasyon beklentilerini destekleyebileceği işaret edildi.

YILLIK BİNDE 2 KOMİSYON

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankalar ve finansman şirketlerinin Banka nezdindeki bloke zorunlu karşılık ve iki gün ihbarlı döviz mevduat hesaplarında tutmakta oldukları avro cinsi döviz hesapları komisyon alınacağını duyurdu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle