GeriEkonomi Euro’da olmamak bizi türbülanstan uzak tutacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Euro’da olmamak bizi türbülanstan uzak tutacak

Euro’da olmamak bizi türbülanstan uzak tutacak
refid:14666937 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Türkiye’nin sorun yaşayan ülkelerle benzer bir sorunu yok” derken, “Özellikle Euro bölgesindeki ülkelerin birbiriyle çok yoğun kredi ilişkisi var. Türkiye’nin Euro bölgesinde olmaması, finansal ilişki, borç-alacak ilişkisi açısından bu ülkelerle fazla bağının olmaması ya da risklerin çok düşük noktalarda olması ülkeyi önemli ölçüde türbülanstan koruyacaktır” diye konuştu.

Türkiye-AB mukayesesi

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON) Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Babacan, Türkiye’nin olumlu bir şekilde ayrıştığını vurguladı. Yabancı basında şimdiye kadar hiç görülmediği kadar Türkiye-Avrupa mukayesesi yapıldığını hatırlatan Babacan, şöyle konuştu: “Biz geleceğimize, ülkemize, ekonomimizin güçlü yapasına güveneceğiz. Türkiye’nin önü açık. Bu yolculuktur. Yolun zor kısımları olur, kar yağar, fırtına olur, yol bazen daralır, bazen genişler, ama Türkiye bu yoluculuğa devam edecek. Hedefi, yönü belli.”

Fırtınayı hissederiz

Türkiye’nin artık kamu maliyesi ve finans sektörü yapısının dış etkenlere karşı çok daha korunaklı hale geldiğini vurguladı. “Tabii ki fırtına çıktığında, yoğun bir sarsıntı yaşandığında bunları Türkiye’de az çok hissedeceğiz” diyen Babacan, “Önemli olan Türkiye’nin diğer ülkelere karşı pozisyonunu daha iyi korumasıdır” dedi. Yunanistan merkezli krizin Türkiye’ye endirekt etkisinin neler olabileceği konusunda da Babacan, şunları söyledi: “Eğer Euro bölgesinde ekonomik yavaşlama olursa, tüketim azalacağından ihracatımızda olumsuz etkilenme olacaktır. Bizim genel anlamda finans sektörümüzün o ülkelerle çok yoğun ilişkisi yok. Hem finans sektörü hem genel ekonomik finans yapısı açısından nispeten daha izole bir durumdayız. Ama dünya genelinde büyük bir deprem, büyük bir sarsıntı olduğunda tabii dalgaları kuşkusuz hissetmemek mümkün değil.”

Devlete 40 bin kişi almakla işsizlik bitmez

ALİ Babacan, güven ve beklenti konusunda hem üreten kesimde hem de halkta çok iyi bir noktada olduklarını dile getirerek, “Geleceğe bakış son derece iyi, olumlu. Moraller iyi olduğu zaman ekonominin çarkları ileriye doğru çok rahat işlemeye başlar, daha hızlı toparlanma olur” dedi. Babacan, şöyle konuştu: “Ancak, devlet yoluyla işsizlik sorununu çözemeyeceğimizi biliyoruz. Bir yılda 1 milyon 285 binlik artış, özel sektör tarafından gerçekleştirilen bir artış. Biz kamuya 20 bin, 30 bin, 40 bin kişi alarak Türkiye’nin işsizlik sorununu çözemeyiz. Asıl çözüm özel sektör.”

İpin ucu elden kaçmadı, zamanında tedbir alabilirler

ALİ Babacan, Türkiye’nin küresel krizi en derin şekilde 2008’in sonuna doğru, 2009 başında yaşadığını hatırlatarak, şunları dile getirdi: “Onca sarsıntıya rağmen Türkiye ekonomisinin yapısal olarak ne kadar güçlü olduğunu gördük. Bu son olaylar başlangıç aşamasındadır. Henüz ipin ucu elden kaçmamıştır. O ülkelere benim çağrım, zamanında tedbir almaları yönünde. Türkiye’nin artık kamu maliyesi ve finans sektörünün yapısı dış etkenlere karşı korunaklı hale gelmiştir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle