Euro Bölgesi’nde korku sürdü, dolar 1.61 lirayı gördü

Hürriyet Haber
24.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Avrupa’daki borç sorunlarına yönelik endişelerin yeniden tırmanması, para piyasalarında da tansiyonu yükseltti.

Euro Bölgesi’ne ilişkin endişelerle, Euro dolar karşısında hızla gerilerken, içerde dolar 1.61 liraya kadar tırmandı. Derecelendirme kuruluşu Standart and Poor’s’un (S&P), hafta sonu yaptığı açıklamada, İtalya’nın kredi notu görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e indirdiğini açıklaması, endişeleri artıran önemli bir unsur oldu. Buna, Yunanistan’ın borç sorunu ve İspanya’ya dönük tedirginlikle birleşince, Euro değer kaybetmeye başladı. Dün dolar karşısında 1.3970 düzeyine kadar geriledi.
Avrupa borsaları eridi
Ardından gelen küçük çaplı toparlanma ile yeniden dolar karşısında hafif değerlenen Euro 1.40 düzeyine doğru bir hareket gerçekleştirdi. Euro’nun değer kaybının yanısıra Avrupa borsalarında da aşağı yönlü seyir hakim oldu. İngiltere’de FTSE 100 Endeksi açılışta, yüzde 1.22, Almanya’da DAX Endeksi yüzde 1.5 Fransa’da CAC 40 Endeksi de yüzde 1.42 azalarak güne başladı. Devam eden satışlarla Avrupa borsalarının günü kayıpla kapatmasına neden oldu. Avrupa borsalarında yüzde 2 civarında düşüş yaşandı.
Dolar hızla yükseldi
Yurtdışında yaşanan bu olumsuz tablo içerde cari açığa yönelik kaygılarla birleşince dolar hızla yükselişini sürdürdü. Yabancı yatırımcıların döviz piyasasında yaptıkları çıkışla birlikte bankalararası piyasada dolar güne yükselişle başladı. Gün içinde bu piyasada 1.6110 liraya
kadar tırmanan dolar ardından Euro dolar paritesinin 1.40 seviyesine güçlenmesiyle birlikte 1.60 lira düzeyine geriledi. Dolar serbest piyasada ise 1.6070 liradan kapanış gerçekleştirdi. Yurtdışı borsalardaki satışları takip eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) satışlar ağır bastı. Güne düşüşle başlayan İMKB Ulusal 100 Endeksi, ikinci seansta gelen tepki alımlarıyla toparlandı. Endeks, günü yüzde 0.14 kayıpla 63.209 puandan tamamladı.

Faiz yüzde 9’u aştı

MERKEZ Bankası’nın Para Piyasası Kurulu (PPK) bu hafta gerçekleştirilecek toplantısından önce bono piyasasında yatırımcılar pozisyon değişikliğine giderken yabancıların da TL’den çıkışları faizin yükselişini beraberinde getirdi. Gösterge kağıdın bileşik faizi yüzde 9.08’e kadar yükseldi. Bono faizindeki yaşanan bu yükselişle böylece gösterge kağıdın bileşik faizi nisan ayı başından bu yana en yüksek seviyeye tırmanmış oldu. Bankacılar, bunu şöyle yorumladı: “Kurdaki yükseliş bono tarafına da yansıyor. Son günlerde oldukça yabancı çıkışı gördük buna karşın yerli yatırımcı ilgisi olmadı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı