GeriEkonomi Euro Bölgesi, bir not darbesi de Fitch’den yedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Euro Bölgesi, bir not darbesi de Fitch’den yedi

Euro Bölgesi, bir not darbesi de Fitch’den yedi
refid:19790721 ilişkili resim dosyası

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Euro Bölgesi’ndeki 5 ülkenin uzun vadeli kredi notunu düşürüp, not görünümlerini de “negatif”e çevirdi.

İtalya, İspanya ve İrlanda’nın zayıf finansal yapısı ve piyasalarda yaşanabilicek sert hareketlere karşı kırılgan ekonomiye sahip olduğunu açıkladı. Fitch, İtalya’nın kredi notunu iki kademe düşürerek “A-” olarak  belirlerken, İspanya’nın kredi notunu da “A”ya düşürdü. Belçika’nın kredi notunu bir kademe düşürerek “AA”  olarak güncelleyen Fitch, Slovenya’nın kredi notunu 2 kademe düşürerek “A” seviyesine indirdi. Fitch, Kıbrıs’ın notunu ise bir kademe düşürerek “BBB-” açıkladı. İrlanda’nın “BBB “ kredi notunu teyit eden Fitch, ülkenin görünümünü de negatife çevirdi.
İtalya’da borç artıyor, büyüme yavaş
Not indirimine gidilen ülkelerin kısa vadeli ekonomik görünümlerinin, ülkenin zayıf ekonomisi nedeniyle yaşanabilecek finsansal şoklara karşı son derece kırılgan olduğu bilgisini veren kuruluş, İtalya’nın artan borçlarına karşılık yavaş büyüme oranına sahip olduğu gerekçesiyle notunu iki kademe düşürdü. İspanya’nın da notunu iki kademe düşüren kuruluş gerekçe olarak belirgin şekilde kötüleşen ekonomik görünümü sebep gösterdi. Fitch “Avrupa Merkez Bankası (ECB) mali açıdan sıkıntıda olan ülkelerin üzerindeki baskıyı azaltmak için üstüne düşen görevleri yerine getirme konusunda çok başarılı. Euro Bölgesi’nde oluşan krizin yükünü hafifletmek konusunda geçtiğimiz yılın ikinci yarsında gücünü ortaya koyan ECB, olası bir likidite krizinin önüne geçilmesini sağlayan duvar oluşturdu.” değerlendirmesini yaptı.
Kapsamlı toparlanma gerekli
Fitch, krizin tek çözümünün bölgedeki geniş kapsamlı ekonomik toparlanmanın sağlanmasıyla mümkün olabileceğini açıklarken şu ifadelere yer verdi: “Euro Bölgesi’nde sağlanacak bir mali birliğin ekonomik ve finansal stabiliteyi sağlayacağı gibi daha iyi bir mali entegrasyon da oluşturacak.”

S&P de 9 ülkenin notunu kırmıştı

BİR diğer kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s da 13 Ocak’ta aralarında Fransa, Avusturya ve İtalya’nın da bulunduğu 9 Euro Bölgesi ülkesinin kredi notunu düşürmüştü. Fransa ve Avusturya’nın ‘AAA’ olan kredi notunu birer puan düşürerek ‘AA+’ya çeken S&P, Fransa’nın görünümünü de ‘negatif’ olarak belirlemişti. S&P, İtalya ve İspanya’nın da kredi notlarını birer basamak indirmişti. Euro Bölgesi’nin bir numaralı ekonomisi Almanya’nın ‘AAA’ notunu koruyan S&P, İtalya’nın notunu ‘A’dan ‘BBB+’ya, İspanya’nın notunu da ‘AA-’dan ‘A’ya çekmişti.  Geçtiğimiz haftalarda İtalyan polisi S&P’nin ardından Fitch’in Milano ofisinde maniplasyon ve bilgi sızdırma iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında arama yapmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle