GeriEkonomi Etin lezzeti ve kalitesi "kıvırcık koyun" ile artacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Etin lezzeti ve kalitesi "kıvırcık koyun" ile artacak

Etin lezzeti ve kalitesi "kıvırcık koyun" ile artacak
refid:27817274 ilişkili resim dosyası

Kırklareli'nde, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve geçen yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından koruma altına alınan "kıvırcık koyun" ırkının geliştirilmesi için çalışma başlatıldı.

Kırklareli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Aydın Keskin, yaptığı açıklamada, kıvırcık koyunun etinin diğer koyun ırklarına göre, daha lezzetli olduğunu söyledi.

Kıvırcık koyun ırkının, çetin kış şartlarına karşı dayanıklı olduğu belirten Keskin, bu ırkın neslinin güvence altına alınması için 3 yıl önce başlatılan "Gen Kaynaklarının Korunması" ve "Halk Elinde Islah" projelerinin sürdürüldüğünü ifade etti.

Kıvırcık koyun ırkı gen kaynağının önemli olduğuna işaret eden Keskin, şöyle konuştu:

"Trakya, hastalıklardan ari bir bölge olduğundan kıvırcık koyunun önemi de büyük. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle üreticilere kıvırcık koyun dağıtıyoruz. Kıvırcık koyun besleyen üreticilere maddi destekler
de veriliyor. Projenin 2009'da kıvırcık koyun neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasıyla başladı. Ana vatanı Kırklareli olan kaliteli ve lezzetli ete sahip kıvırcık koyun ırkının gelişmesi için çalışıyoruz. Kıvırcık ırkının en önemli özelliği, vücut yağının kaslar içerisinde dağılması ve bu özelliği ile sahip olduğu lezzetin başka bir ırkta bulunmamasıdır."

"Kıvırcık koyuna rağbet artıyor"

Keskin, kıvırcık koyunlara ilişkin yürütülen projelerin üreticilere ek gelir sağladığını dile getirdi.

Özellikle İstanbul'daki birçok restoran sahibinin, müşterilerine lezzetli et sunmak için kıvırcık koyuna ilgi gösterdiğini aktaran Keskin, şunları kaydetti:

"Irkın kuzularının bölgede kurulacak modern kombinalarda kesilmesiyle ilimiz en lezzetli kuzu etinin üretildiği merkez konumuna gelecektir. Bu sayede katma değer kazanması planlanan kıvırcık ırkının geliştirilmesi için damızlık koç üretim sstasyonu da kurmayı planlıyoruz."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle