GeriEkonomi "Et ithalatı sadece günü kurtarır"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Et ithalatı sadece günü kurtarır"

"Et ithalatı sadece günü kurtarır"
refid:14679860 ilişkili resim dosyası

Banvit AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, “Et ithalatı, bugünü kurtarır, ama ülkemizin kırmızı et sorununa çözüm olmaz” dedi.

Görener, kırmızı et ithalatı kararının, et fiyatlarının pahalılığı sorununu çözmekten uzak olduğunu söyledi.

İthalata bağlı olarak et fiyatlarının geçici olarak gerileyebileceğini, ancak sorunu kökünden çözmeyeceğini dile getiren Görener, şöyle konuştu:

“İthalat sürecinde de bu seyir sürebilir. Ancak ithalat sona erdiğinde zaten çok büyük sıkıntılar içindeki hayvancılığımız da bitmiş, bitirilmiş olacaktır. Et ithalatı, bugünü kurtarır, ama ülkemizin kırmızı et sorununa çözüm olmaz. İthalat sona erdiğinde, ülke hayvancılığı da zaten çok büyük darbe alacağından bugünkü fiyatları mumla arayabiliriz. Yani, bu sorunun çözümü, ithalat değildir, bu kesinlikle bilinmelidir. 'Kaş yapalım derken, göz çıkartır' bir konuma geleceğimizden ciddi şekilde endişe ediyorum.”

Görener, kesinlikle kesimlik besi hayvanı ithal edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Besi büyükbaş ithali uygun bulunursa, mutlaka 200, azami 250 kilogram canlı ağırlığın altında buzağı ithal edilerek, bunların büyümesinden elde edilecek katma değer ülkemizde kalmalıdır. Sonuç olarak iç piyasada, üreticilerimizin, karlılığı mutlaka gözetilerek, kontrollü ve bir master plan çerçevesinde, ülkemizin gereksinimi kadar damızlık hayvan veya besi için buzağı getirilmesine, süt tozu ve et ithaline izin verilmelidir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle