GeriEkonomi Et Balık yeterli ilgiyi çekemedi bakanlık et ihalesini iptal etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Et Balık yeterli ilgiyi çekemedi bakanlık et ihalesini iptal etti

Et Balık yeterli ilgiyi çekemedi bakanlık et ihalesini iptal etti
refid:14646834 ilişkili resim dosyası

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Et ve Balık Kurumu’nun kasaplık sığır ithali amacıyla birini 4 Mayıs’ta diğerini de dün açtığı iki ihaleyi iptal etti. Tarım ve Köyişleri bakanlığı iptallere gerekçe olarak serbest rekabet şartlarının oluşmamasını gösterdi.

TARIM ve Köyişleri Bakanlığı, Et ve Balık Kurumu’nun kasaplık sığır ithali amacıyla birini 4 Mayıs’ta diğerini de dün açtığı iki ihaleyi iptal etti. Bakanlığın ihaleleri iptal kararı, dün akşam saatlerinde geldi. Tarım ve Köyişleri bakanlığı iptallere gerekçe olarak yeterli rekabetin oluşmadığına işaret ederken, 2 ihale için Et Balık Kurumu (EBK) 28 şirketi davet etmişti. Biri dün gerçekleştirilen 5 bin ton kasaplık sığır ithalatı ihalesi için Ürdünlü Khaled Hijazi şirketi 20 milyon 997 bin 500 dolar teklif verdi. 4 Mayıs’taki ihalede ise Ankara’da teslim edilecek 500 ton canlı hayvan için Hacılar Türkiş Helal Gıda 1 milyon 299 bin 950 Euro teklif sundu.
Rekabet oluşmadı
Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Dünya piyasa koşulları dikkate alındığında, her iki ihalede de serbest rekabet şartlarının oluşmadığı görülmüştür. Bu nedenle 4 ve 6 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılan Canlı kasaplık sığır alımı ihaleleri, Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulunca iptal edilmiştir. Halkımızın hem kaliteli hem de ucuz et ve et ürünleri tüketmesinin takipçisi olan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü  aracılığıyla en kısa sürede yeniden ihaleye çıkma kararı almıştır.”
28 şirket davet edildi
4 Mayıs ve 6 Mayıs tarihlerinde gerçekelşetirilen ihaleler için EBK, Avrupa’da ve Güney Amerika’da faaliyet gösteren 28 şirkete davetiye gönderdi. Bu davetlere sadece 7 şirket ilgi gösterirken İhalelerde 4 firma yer aldı. 4 Mayıs’taki ihalede 13 şirkete davet gönderilirken sadece 3 şirket ihalede yarıştı. Bu ihalede ise Avrupalı Türk şirketler öne çıkarken, Almanya’da faaliyet gösteren Hacılar Türkiş Helal Gıda ihalede öne çıkmıştı.

Din İşleri Yüksek Kurulu: İthalin sakıncası yok

DİN İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, “Dinimizce etlerinin yenmesi helal olan hayvanlar, nerede yetişirse yetişsin, İslam’ın öngördüğü şartlarda kesilmesi halinde yenmesinde dinen sakınca yoktur” dedi. Aktan sözlerini “Dışarıda doğmuş ve büyümüş hayvanın bizde yetişenden harama sebep olabilecek farkı bulunmuyorsa rahatlıkla yenebilir” diye tamamladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle