Estonya ‘büyük adım’ attı, Euro’nun 17’nci üyesi oldu

Hürriyet Haber
02.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Estonya, geçen yılı çöküş ve Euro Bölgesi’nin dağılması tartışmaları ile geçiren Avrupa Birliği’nin (AB) ortak para birimi Euro’ya katılışını, havai fişek gösterileri ile kutladı.

16 üyeli Euro Bölgesi’nin 17’nci üyesi olan küçük Baltık ülkesi Estonya, ulusal para birimi kronun yerine Euro’ya katılan ilk eski Sovyet ülkesi oldu. Estonya’nın Euro’ya katılımı Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasından bu yana Avrupa ekonomisi ile bütünleşme çabalarının son adımı olarak değerlendirildi.
İlk çeken Başbakan oldu
1.3 milyon nüfuslu ülkenin başkenti Tallinn’de bir opera binasının dışına yerleştirilen para çekme makinesinden Euro banknotlarını ilk olarak Estonya Başbakanı Andrus Ansip çekti. Euro’ya katılımın kutlandığı törenlere Euro’ya katılmak konusunda Estonya’yı takip edeceği tahmin edilen Litvanya ve Letonya başbakanları da katıldı. İlk Euro’ları çeken Ansip’ten sonra AB Komisyonu’nun ulaştırmadan sorumlu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, Litvanya Başbakanı Andrius Kubilius ve Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis de ilk Euro’larını çektiler.
Başbakan Ansip, ilk Euro’larını çektikten sonra, “Bu Euro Bölgesi için küçük, Estonya için ise büyük bir adım. Euro bizim güvenliğimizin en önemli garantörü. Biz şimdi bütün yükümlülükleriyle  beraber dünyanın ikinci büyük finansal bölgesinin tam üyesiyiz” dedi.
Ekonomiyi canlandırır
Andrus Ansip, ülkenin ticaretinin yüzde 70’inin AB üyeleriyle olduğunu belirterek, “Euro kesinlikle Estonya’nın ticaretini destekleyecek” dedi. Tallinn’de öğretim üyesi Prof. Andres Arrak ise Euro’ya geçişi, “Düğüne davet edildik, vardığımızda cenaze töreniyle karşılaştık” şeklinde değerlendirdi.

Avrupa İstikrar Fonu’na 800 milyon Euro verecek

ESTONYA’nın Euro Bölgesi’ndeki ilk icraatı, borç krizindeki Euro ülkelerini kurtarmak için oluşturulan Avrupa Finansal İstikrar Fonuna 800 milyon Euro katkı olacak. 20 milyar dolarlık ekonomiye sahip Estonya’da kişi başına düşen milli gelir 15 bin dolara yaklaşıyor. AB Komisyonu 2010 yılında Estonya’da büyüme oranının yüzde 2.4, enflasyonun yüzde 2.7, işsizlik oranının yüzde 17.5 ve kamu borcunun gayrı safi yurt içi hasılaya oranının yüzde 8 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı